Bossche brouwerij meest verbeterd Alle brouwerijen van Heineken wereldwijd voldoen aan de hoge Heineken-kwaliteitsnormen. De uitdaging is te zoeken naar nóg beter. De totale kwaliteit van Heineken in Nederland is in 2003 aanzienlijk verbeterd. Heineken Nederland Supply en Heineken Brouwerijen hebben de 'Most Improved Operation Award' gewonnen. Keihard Consument Tekst Berend Schilder Nederland heeft van alle deelnemende landen waar Heineken bier wordt gebrouwen en verkocht, de grootste kwaliteitssprong gemaakt wat betreft het brouwen van bier, de verpakking en de verkoop in het schap. De brouwerij in Den Bosch heeft hierin een belangrijke rol gespeeld en krijgt daarvoor een eervolle 'Commendation'. De kwaliteitsprijs en eervolle vermelding voor Den Bosch worden op 11 juni in Amsterdam uitgereikt. Heineken Corporate heeft de jaarlijkse onderscheiding in 1992 ingevoerd om het kwaliteitsbesef te stimuleren. Er bestaan twee categorieën: de totale Quality Award die alle aspecten meerekent (van brouwen tot presentatie in de winkel) en de Brewery Award (alleen de kwaliteit van het bier en de verpakking). De brouwerij in Den Bosch heeft nog geen Brewery Award te pakken, maar is wel gestegen op de ranglijst van de 18e naar de 3e plaats (binnenlands bier) en van de 24ste naar de 6e plaats (export). Die stijging leverde een eervolle Commendation op. Brouwerijmanager Godfried Meijer van de Bossche brouwerij toont zich gelukkig. "Het kwaliteitstraject First Time Right begint duidelijk vruchten af te werpen", zegt hij. Maar Meijer verkeert niet in een overwinningsroes. "De concurrentie bovenin de ranglijst is keihard. Een minuscuul verschil in de analyses van het bier of de smaak, zoals vastgesteld door deskundige proevers, betekent al gauw een forse daling op de lijst. Jezelf verbeteren is zeker mogelijk, maar een hoge score vasthouden is veel moeilijker. Het is dus nog de vraag hoe hoog we volgend jaar zullen staan." De brouwerij in Zoeterwoude kan hierover meepraten. Die behaalde net als het jaar ervoor de gedeelde 3e plaats voor binnenlands bier, maar 'slechts' de 15e plaats voor exportbier (was een 4e plaats). Het verschil met het voorgaande jaar bedroeg maar vier puntjes, wat al genoeg is voor een duikeling op de ranglijst. In totaal hebben veertig landen meegedaan aan de competitie. Kwaliteitsdeskundigen van het bureau SGS zijn uiterst streng en kijken vooral vanuit de belevings wereld van de consument naar het bier. Voor de Quality Award betekent dit bijvoorbeeld dat het bier er in de schappen keurig bij moet staan. Een loslatend etiket op een flesje levert strafpunten op, evenals een deuk in een blikje, ook al heeft de consument het blikje laten vallen en het daarna stiekem teruggezet. Het is daarom opmerkelijk dat Vietnam Brewery in 2003 zowel de algehele Quality Award heeft gewonnen (ook al in 2002) als de Brewery Award. Thailand staat nummer 2 in de Quality-ranking. Nederland staat op de tiende plaats (in 2002 nog 14e), goed voor de 'Most Improved Operation Award'. Vers van't Vat, april 2004

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 27