Groothandel want de krappe werkkamers en gangen zijn vergeven van het promotiemateriaal. Typisch materiaal dat elders binnen Heineken niet is te vinden. De conveniencemarkt is namelijk ongrijpbaarder dan de traditionele afzetgebieden, met vervagende distributiekanalen en samenwerkingsverbanden met aanbieders van andere productgroepen. Een voorbeeld zijn de borreluurtjes bij bedrijven. Hiervoor heeft Heineken samen met een aantal A-merkfabrikanten een concept in de markt gezet waarbij naast bier ook ruimte is voor fris, chips, nootjes en tapas. Arnaud Wynia: "We kijken dus naar de totale oplossing waarmee een bedrijf de week verantwoord kan afsluiten, in plaats van alleen maar bier te leveren. Daarnaast vormen ook in dit kanaal beleverende groothandels als bijvoorbeeld Makro en Sligro een belangrijk onderdeel van de convenience-aanpak." Nog een voorbeeld zijn de snackbars waar het blikje bier van oudsher nooit duidelijk is gepresenteerd. Arnaud Wynia: "Een op de tien consumenten bestelt een biertje bij zijn snack. Als we een koelkast van Heineken in de snackbar zetten, blijkt dat bijna een op de vijf mensen een biertje bij zijn snack wil." Daarom vinden steeds meer koelkasten hun weg naar avondwinkels, cafetaria's en winkels met hoofdzakelijk allochtone klanten. Maar ook de afnemers van de groothandels zijn vatbaar voor momentimpulsen, zoals bij Kweker in de regio Amsterdam die onder meer avondwinkels en kleinschalige horecazaken bedient. Daar staan demonstratiekoelkasten met de toepasselijke slogan 'Bieromzet is een koud kunstje'. Arnaud Wynia: "We proberen de ondernemers die daar hun inkopen doen te stimuleren om koelkasten op te nemen. Tot nu toe is de bieromzet bij avondwinkels met een koelkast met ongeveer 23 procent gestegen." Ook de cafetaria's en slijters boeken met dezelfde koelkast een forse omzetgroei. Fred Valk: "Het mes snijdt aan twee kanten. We helpen de ondernemer aan meer klandizie en uiteraard helpen we daarmee ook onszelf."

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 25