Bevrijders kregen eersteklas bier v-ri mm Op 6 mei 1945 reden de Canadezen met jeeps de Heineken Brouwerij in Rotterdam-Crooswijk binnen. De oorlog was zichtbaar ten einde. Hadden de bevrijders iets te zoeken in de brouwerij? Anno Tekst Berend Schilder De binnenplaats van de brouwerij aan de Crooswijksesingel in Rotterdam, 6 mei 1945 Bevrijdingsoptocht door Crooswijk, 31 juli 1945 Foto: E. Grevink (oud-medewerker) Nou nee, want de Duitsers hadden het complex toen al verlaten. De Canadezen waren vermoedelijk op uitnodiging van directeur jonkheer P. Feith gekomen om samen met de medewerkers feest te vieren. Nog maar even daarvoor lagen de zaken wel anders. Heineken speelde jarenlang een levensgevaarlijk dubbelspel. Aan de ene kant werd gedwongen samengewerkt met de Duitse bezetter door bier te leveren, aan de andere kant herbergde het kantoor onderduikers en leden van de Binnenlandse Strijd krachten. De brouwerij in Rotterdam was een belangrijk verbindingscentrum voor het ondergrondse verzet. Wonderwel bleef dit geheim tot het eind toe bewaard. Oud-medewerker Aad Kats herinnert zich nog de vreemde gewaarwording op 6 mei toen er geen Duitser achter de receptie zat, maar een lid van de Strijdgroep Oranje. Er waren opmerkelijke dingen gebeurd in de jaren ervoor. "Ik liep tijdens de oorlog over het brouwerijterrein met links en rechts Duitsers om me heen, terwijl het verzet elders in het complex geheime schietoefeningen hield in een geluiddicht gemaakte oude kegelbaan. Althans, dat heb ik later begrepen." Met de Canadezen kwam er een einde aan de problemen met het transport van bier en de aanlevering van grondstoffen. Het bier smaakte in de oorlog niet best. Bij gebrek aan mout werd er steeds meer water aan toegevoegd. Hoewel het bewijs nooit is geleverd, schijnen de Canadezen toch een eersteklas biertje te hebben gekregen, afkomstig van een ook zorgvuldig geheim gehouden voorraadje uit de oorlogsjaren. Het personeel kwam iets later aan de beurt tijdens een bevrijdingsoptocht door Crooswijk. Volgens bijgaande foto moet dat 31 juli 1945 zijn geweest. Aad: "We kregen per man twee halve-literflessen goed bier van vijf procent. Voor sommigen was het na al die jaren van onthouding iets te goed, als je begrijpt wat ik bedoel." Nog meer herinneringen aan de bevrijdingsdagen zijn welkom bij Vers van 't Vat. Het adres vindt u in het colofon op pagina 2. Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 22