De kistenmakerij Bier in strooien hulzen en houten kisten Bier naar Seedorf Anno 1961 Tekst Arno Verbaas Bauk Kromhout van der Meer uit Almere belde de redactie Van toen afbracht Willem Uittemarkt, die in de Bottelarij in om voor eens en altijd de misverstanden over de kisten- de Quellijnstraat werkte, de kisten naar het bedrijf in makerij uit de weg te ruimen. "De kistenmakerij was in Houten waarover in een vorige Vers van 't Vat werd Amsterdam", zegt hij. "Maar de medewerkers gingen op gesproken." Hiermee sluiten wij het kistenmakerij-tijdperk. den duur met pensioen of kregen een andere functie. Het wordt tijd voor andere foto's. Reacties, foto's, anekdotes en verhalen kunnen nog altijd naar het redactieadres, dat u vindt in het colofon op pagina 2. "Deze foto is er een uit het roemruchte Heineken-verleden", schrijft Bram van Rijn uit Zeewolde. "Hij is in 1961 gemaakt in het biermagazijn van Nigerian Breweries Ltd. in Lagos. We hadden daarjuist de drie miljoenste kist 'Star Beer' geproduceerd sinds de start van de brouwerij in 1948. Toentertijd werden de bierflessen (inhoud driekwart liter!) nog verpakt in strooien hulzen en houten kisten." Van links naar rechts: engineer Bram van Rijn (de briefschrijver, toen 27 jaar), commercial manager Harry Francis, joint general manager technical Jan Lens van Rijn, bottle manager Gambell, joint general manager commercial Haywood, accountant Mackay, brewhouse manager Henk van Breukelen, bottling hall manager Ernst Meyers, manager soft drinks factory Wim Zwanenburg, brewery manager Ten Bruggencate, chief engineer Joop Brinkers en twee lokale medewerkers, van wie geen namen bekend zijn. Neem bijvoorbeeld de foto van het binnenvaartschip, die we onlangs plaatsten. We vroegen toen of u iets kon vertellen over de manier waarop Heineken haar bier op minder gemakkelijk bereikbare plaatsen wist te krijgen. Bij de Nederlandse militairen op de legerbasis in het Duitse Seedorf bijvoorbeeld. Bauk Kromhout van der Meer reed, samen met andere collega's, per vrachtwagen op Seedorf en andere Nederlandse legerbases bij onze oosterburen. "Het bier was niet alleen bestemd voor de daar gelegerde Nederlanders, maar ook voor de Amerikanen en Canadezen", vertelt hij. "We waren wel drie dagen weg. Wat wil je, met een gangetje van zestig kilometer per uur. En als we dan, zoals op de foto, terecht kwamen in een greppel langs de weg bij Osnabrück, duurde het nóg langer!" Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 26