10.00 14.00 14.15 zich vooral op de komende maanden. In april 2004 komen de eerste hectoliters uit de ketels en in september draait alles op volle toeren met vanaf dat moment 5,4 miljoen hectoliter per jaar. Voorlopig is het team bezig met de routes van de pijpen, de talloze appendages en de inrichting van de controlekamer waar nieuwe, meer overzichtelijke beeldschermen zullen komen. De mannen gaan toch maar eens buiten kijken. Horsman moet weg en neemt afscheid. De rest van het team duikt onder de linten door. De bouwkeet laten ze wijselijk links liggen. De betonnen constructie van Brouwhuis 4 met een bekleding van profielplaat oogt massaal. In de vloer van de eerste verdieping zijn de ronde gaten uitgespaard waar de ketels en vaten precies in moeten passen. De ketels zijn vanuit het schip naast het gebouw gezet. De mobiele kraan rijdt wat verder naar voren en pikt de eerste ketel weer op om deze definitief in het gebouw te plaatsen. De ketel weegt een respectabele twee of drie ton en heeft een doorsnede van 5,40 meter. Het gat in de vloer is slechts drie centimeter groter. De berekening vooraf blijkt te kloppen. Na de eerste ketel volgt de rest in steeds hoger tempo. Charles en Bram moeten wennen aan het dagritme. Ze hebben jarenlang gewerkt als operator in de continudienst. "Ik voel me nu wel goed in de dag, maar ben niet gewend dat iedereen vrij is als ik ook vrij ben", zegt Charles. "Wat zijn de weekeinden druk, zeg! We zijn trouwens ook een stuk minder vaak vrij." Bram: "En ik mis dat rustige koffiedrinken met mijn vrouw in de late ochtenduurtjes." Het nieuwe Brouwhuis zet aan tot stemmige beeldspraak. "We halen het hart weg en plaatsen er een nieuw hart voor in de plaats. De komende maanden gaan we kijken hoe het gaat kloppen", vat Bram alles samen. Het gebouw zit vol nieuwe technieken. Charles: "De toevoer van grondstoffen zal automatisch zijn afgestemd op de productiesnelheid. We krijgen twee horizontale maischfilters. In Wijlre staat er maar één van dat type. En verder is alles erop gericht met twee operators per shift te draaien in plaats van met vier. De productie neemt niet toe, maar wordt wel efficiënter." De laatste hijs zakt door het geopende dak van Brouwhuis 4. Het is een beslag- ketel met daarna nog de laatste hoed die op de ketel past en overgaat in de schoorsteen. De typische glooiende vorm van de hoed is het laatste dat nog doet denken aan het kopertijdperk. Bram werpt een finale blik op de vrij hangende ketel. "Als ze er maar geen hamer op laten vallen. Een deuk in roestvast staal krijg je nooit helemaal weg. Stel je voor dat we daar nog veertig jaar tegenaan moeten kijken." Vers van 't Vat, november 2003

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 21