Panama is meer dan het kanaal Wie van het land Panama hoort, denkt al gauw aan het beroemde kanaal. Panama is echter veel meer. Het is bijvoorbeeld ook een biermerk, dat wordt geproduceerd door Cervecerias Barü-Panama S.A., een nieuw lid van de Heineken-familie. Op deze brouwerij met 521 lokale medewerkers zijn momenteel drie Nederlandse collega's en een expatriate uit Costa Rica hard bezig om de brouwerij, de financiën en de verkooporgansiatie te 'Heinekenizen'. Geschiedenis Tekst Paul van der Aar Redactie Berend Schilder De republiek Panama is honderd jaar geworden In het kleine land, dat als een horizontale navelstreng tussen Noord- en Zuid-Amerika ligt en zowel een Caribische als Pacifische kustlijn heeft, neemt het toerisme de laatste jaren flink toe. Nadat de Spanjaarden hier in de zestiende eeuw voor het eerst voet aan land zetten, wordt Panama nu herontdekt. En dat is te begrijpen, want het land heeft veel te bieden aan ecotoeristen. Er zijn tropische eilandjes met stranden om te snorkelen en te duiken en Panama heeft één van de grootste regenwouden van het westelijk halfrond, na die van het Amazone gebied. In deze wouden leven verschillende indianenstammen. Pure luxe is er ook te beleven, zoals een cruise door het fameuze kanaal. Panama heeft 3 miljoen inwoners, van wie ongeveer de helft in en om Panama City woont. Het is een mix van modern stadsleven, met een imposante skyline van veel wolkenkrabbers en oude volksbuurten met Heineken Nederlands Beheer de latino-Caribische sfeer a la Havana. Van oudsher is Panama een financieel bolwerk in de regio, met ongeveer honderd verschillende banken. Tot eind 1999 was het kanaal (tachtig kilometer lang en een hoogteverschil van 26 meter) met een strook van acht kilometer aan beide kanten in handen van de Verenigde Staten. De relaties met de VS zijn nog steeds zeer hecht, onder andere door de Amerikaanse steun aan Panama's onafhankelijkheid van Colombia in 1903. In oktober 2002 heeft Heineken een meerderheidsbelang in Cervecerias Barü-Panama S.A. genomen. Het resterende belang is in handen van onze partner in Centraal Amerika, de Florida Ice Farm Company in Costa Rica.

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 14