Bossche managers hebben J zeven rechterhanden Het Taakteam Secretariële Ondersteuning van Heineken Den Bosch is bijzonder. Misschien is het zelfs wel uniek. Waarschijnlijk het in de brouwerij meest wijdvertakte team, van de hoogste verdieping bij Brouwen tot een verre uithoek bij DCS. Ongetwijfeld het enige team met honderd procent vrouwen. En dat ze als secretaresses een team vormen, is binnen Heineken ook niet alledaags. Gelijk Tekst Arno Verbaas Het team ontstond toen in 1996 het project 'Mensen maken Heineken' speelde. De organisatie, ook die van de Bossche Brouwerij, veranderde. Een aantal managers bleek 'los te lopen'; die konden wel wat ondersteuning van een secretaresse gebruiken. En ook de secretaresses zelf zochten meer uitdaging in hun werk. Het toverwoord bleek samen werking. Agnes, Dianne, Doreth, Maartje, Marjo, Miranda en Monique werken anno nu allemaal op hun eigen afdeling, maar als het nodig is kunnen ze elkaar zonder veel moeite vervangen. Die kennis van wat er speelt op een andere afdeling waarborgt de continuïteit op de verschillende secretaresse- posten. Althans, op het gebied van 'lopende zaken' zoals agenda planning en telefoonbeheer, waarbij de dames elkaar ad hoe vervangen. Notuleren doen ze niet voor elkaar. Tijdens hun maandelijkse overleg plannen ze wie wie vervangt als dat gedurende langere tijd (meer dan twee dagen) nodig is. En dat is van groot belang. Want of het nou gaat om een zoekgeraakt gummetje of het boeken van een complete dienstreis, de secretaresse is het aanspreekpunt. Agnes: "Feitelijk is de brouwerijmanager onze baas. In de praktijk denken we mee met onze 'eigen' manager en verzorgen vooral die zaken die voor hem niet meteen prioriteit hebben. Maar we zijn ook aanspreekpunt en soms klankbord voor de rest van de afdeling." Letterlijk spin in het web zijn ze: met één been in het manage ment, met het andere in de rest van het bedrijf. Dat zorgt voor veel afwisseling. "De enige regelmaat in het werk is 's ochtends mijn vaste kop koffie, het aanzetten van de pc en het lezen van e-mail", zegt Dianne. Haar collega's knikken instemmend. "Ad hoe reageren is inherent aan ons werk", vult Monique aan. "Dat we 's morgens niet weten wat er die dag verder gaat gebeuren, maakt het vak van secretaresse juist zo leuk." Het zoveelste bijzondere feit is dat de dames dat vak ook nog eens allemaal volgens exact dezelfde arbeidsvoorwaarden vervullen en daar zijn ze zelf erg over te spreken. "Het functie profiel is voor ons allemaal gelijk", weet Maartje. "Dus of je nou werkt voor de brouwerijmanager of voor de manager bij Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 10