Jan van Velzen is zwem onderwijzer "Hallo badmeester", is de groet die collega Jan van Velzen talloze malen hoort, wanneer hij 's-zaterdags met zijn vrouw aan het winkelen is in zijn woonplaats Gouda. ik mijn drukke werkzaamhe den overdag denk ik beter aan. Zwemles geven verschilt totaal van wat ik hier doe. Ik kan mijn gedachten daardoor richten op iets compleet anders. Het is met andere woorden dus een uitlaatklep voor mij. Niet dat ik ga schreeuwen tegen mijn leer lingen, hoor. Dat is nergens voor nodig. Ik ben wel iemand die discipli ne eist van mijn leerlingen. Ik geef bijvoorbeeld les aan de al lerkleinsten, die nog niet kun nen zwemmen, fe haalt er pre cies de kinderen uit die thuis enige discipline wordt bijge bracht. En natuurlijk ook de kinderen die thuis alles mogen. Dat zijn vaak kleine lastpostjes, voor wie het moeilijk is zich aan de regels te houden. Ik zeg dan altijd: 'Thuis mag je doen wat je wilt, maar bij mij moet je luisteren naar wat ik zeg.' Dan wordt ik wel eens een strenge badmeester genoemd." Jeugd fan van Velzen vindt het schit terend, met 'de jeugd' om te gaan. "De kleintjes probeer ik het water te laten zien als een vriendje. Verder heb ik me in de loop der jaren sterk gemaakt voor het behoud van de jeugd leden van onze vereniging, die het diploma A en B hebben be haald. Vroeger zeiden veel van hen het lidmaatschap op, wan neer ze voor het B-diploma wa ren geslaagd. Nu is dat veel minder het geval, omdat we ac tief vervolgcursussen organise ren. In plaats van het inmiddels opgeheven C-diploma, kennen we nu de zwemvaardigheidsdi- ploma's 1,2 en 3. Er zijn daarbij diverse keuze-mogelijkheden, zoals kunstzwemmen of red- dingszwemmen Jan van Velzen (rechts) met enkele van zijn leerlingen "Als jong ventje was ik een tijd lang lid van DONK. Ik ben nog clubkampioen geweest. Maar toen ik zestien was begon ik te roken, ging ik in het weekend uit en daardoor was het gauw gebeurd met de sport. Ik heb vervolgens mijn lidmaatschap opgezegd. Pas in 1959, toen ik bij Heineken in dienst kwam, kwam ik iemand tegen van DONK die ook hier werkte. Die heeft me overgehaald om weer terug te komen en zwemles te gaan geven. Ik doe dat dus al ruim dertig jaar. Begin jaren ze ventig vond ik dat ik niet ge noeg theoretische kennis in huis had om door te gaan met lesgeven. Ik ben daar wat aan gaan doen. In 1971 slaagde ik voor het diploma 'Zwem onderwijzer' van de KNZB. Buikje "Iets waar ik reuze trots op ben zijn de resultaten die ons water- poloteam Dames 1 heeft be haald. Ze zijn een paar keer Europees en zelfs wereldkam pioen geweest. Een aantal van die meiden heb ik destijds de eerste zwemslagen geleerd! Je kunt overigens gerust stellen dat ik een paar duizend leerlin gen uit Gouda en omgeving heb geholpen aan een zwemdiplo ma. Tegenwoordig is het zelfs zo, dat ik vaak ook de ouders van de kleintjes die ik nu les geef heb leren zwemmen. Dan voel ik me wel eens oud, hoor. Maar, zwemmen kun je geluk kig tot op hoge leeftijd doen. Naast het lesgeven ga ik weke lijks trouw zwemmen met een trimgroep, om wat aan mijn buikje te doen. En echt, het helpt!" Daar werkt de Gouwenaar als vrachtcalculator. Hij berekent met behulp van een computer in een handomdraai, wat het transporteren van een lading bier kost. Het maakt daarbij niet uit naar welke plaats ter wereld de vracht moet worden vervoerd. Uitlaatklep Jan van Velzen is lid van de Zwem en Poloclub DONK. De afkorting staat voor 'Door Oe fening Naar Kampioenschap'. Hij geeft zwemles, maar is ook al 21 jaar redacteur van het clubblad. In de jaren zestig was Jan secretaris. Voor de vele uren die hij in de vereniging stak, werd hij in 1983 beloond met het ere-lidmaatschap van DONK. "Door mijn hobby, kan "Badmeester is echter niet de juiste benaming voor mijn hob by. Ik houd geen toezicht. Ik geef zwemles. 'Zwem-onder- wijzer' is daarom de juiste term", aldus de 55-jarige Jan van Velzen. We spreken hem op de Export Transport Afdeling (ETA) van Heineken in de vesti ging Rotterdam Crooswijk.

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 26