Biervilt: In het nieuwe Heineken Ontvangstcentram in Amsterdam is een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van het bierviltje. Een van de meest fanatieke Nederlandse verzamelaars is de heer E.A. Ligterink. Hij leende Heineken speciaal voor de expositie ruim honderd unieke bierviltjes. Hoe belangrijk is een bierviltje? Eén van de antwoorden hierop is te vinden in Purmerend, op de zolder van verzamelaar Lig- terink. Hier bevinden zich na melijk 58.708 verschillende bierviltjes, afkomstig uit vrijwel alle landen van de wereld. Daarvan zijn circa 1174 van Heineken en Amstel. Bier viltjes beheersen het leven van deze verzamelaar en hij is niet de enige voor wie dat geldt. De heer Ligterink verheugde zich al enige tijd op zijn laatste aan winst: het nieuwe Nederlandse bierviltje van Heineken. Historie Het bierviltje als verzamelob ject is nog maar één van de vele nevenfuncties van deze oerou de glasonderzetter. De belang rijkste en oorspronkelijke taak van het vilt is tweeledig. Als eerste biedt het vilt een ant woord van de brouwerijen op de dringende vraag vanuit de horeca-gelegenheden. "Kaste- lijnsvrouwen werden het aan het begin van deze eeuw beu om steeds weer de tafelkleedjes te moeten wassen", beweert verzamelaar Ligterink. Ter verduidelijking haalt hij er het fraai geïllustreerde 'Buch vom Bierdeckel' bij, uitgegeven door de Duitse bierbrouwerij Katz Berke. Deze brouwerij beweert de oplossing te hebben bedacht voor de klacht van de kastelijnsvrouwen. Tegelijker tijd had Katz Berke een bestem ming voor het afvalhout dat ontstond bij het plaatsen van telefoonpalen, hetgeen in die tijd op grote schaal in Duitsland De heer Ligterink bij de tentoonstelling van bierviltjes in het nieuwe Ontvangsteen trum o o>

Vers van 't Vat | 1991 | | pagina 16