"Ik hou van opdrachten op maat" Goochelaar Dick Koornwinder: Veel Heineken medewerkers zullen hem ooit aan het werk hebben gezien met zijn snelle, geraffineerde trucs: gooche laar Dick Koornwinder. Voor de presentatie van nieuwe produkten wordt hem nogal eens gevraagd de smoking aan te trekken en zijn beste trucs van stal te halen. Aan Bokma Jonge Korenwijn, Amstel 1870, Amstel Light en vele an dere produkten heeft hij met een mysterieuze act het start sein gegeven. Sinds kort is hij ook regelmatig op de televisie te zien in het programma TROS Aktua Geld. In het Am sterdamse café Hoppe introduceerde hij op 17 november de Beaujolais Primeur van Bouchard Père et Fils, die door de Gedistilleerd en Wijngroep Nederland op de markt wordt gebracht. Aanleiding genoeg voor een gesprek met een 'mysterieus' man. "Ik heb wel eens gedacht dat ik met enkel een spel kaarten de wereld rond zou kunnen." "Ik ben als zovelen begonnen met de goocheldoos. Ik kon daar tijden mee be zig zijn en oefenen tot ik een truc écht in de vingers had. Ik had echter één voor deel dat anderen niet hadden. Fred Kaps, het grote voorbeeld van de meeste goochelaars van mijn generatie, woonde letterlijk bij mij om de hoek. Hij heeft mij heel veel van het vak geleerd. Niet zozeer de trucs alswel de manier van denken die een goochelaar eigen moet zijn. Tot diep in de nacht kon ik daar met hem over praten. De grootste kick was het als ik hem met een van mijn zelf be dachte trucs kon verbazen. En dat lukte soms wel eens", vertelt Dick Koornwin der. Ondertussen grijpt hij steeds naar het spel kaarten dat hij zojuist uit zijn col bertjasje heeft gehaald. Hij heeft alles wat iemand zich van een goochelaar voorstelt. Soepele vingers en handen, watervlug en elegant. Een goede babbel, humor en een ingetogen lach op het vriendelijke gezicht. Tijdens zijn studie chemie in Utrecht verdiende hij als goochelaar op feesten en partijen een zakcentje bij. "Ik kreeg echter steeds meer opdrachten. Ik ging mijn eigen trucs uitdenken en bouwde daar een hele eigen show omheen. Op een goed moment moest ik kiezen. De hobby was uit de hand gelopen en mijn studie dreigde volledig spaak te lopenIk zag mezelf niet iedere dag in een labora torium allerlei chemisch onderzoek doen, dus was de keus gauw gemaakt." Table magic In de loop der jaren heeft Dick Koornwinder zijn eigen stijl en publiek gevonden. "Ik goochel bijvoorbeeld niet voor kinderen. Dat is een hele andere stijl, met andere trucs", aldus Koornwin der. Hij heeft zich gespecialiseerd in het zogenaamde 'table magie'. "Dat vind ik het leukste. Aan een tafeltje bij mensen met hele beperkte middelen een goeie truc uitvoeren, dat is het mooiste. Ze zit ten er met hun neus bovenop en toch zien ze niet wat er gebeurt. Dat geeft de mooiste reacties en grootste verwonde ring. Je voelt als goochelaar door het di recte contact de spanning bij de mensen. Ze zitten er op te wachten om je te be trappen als er iets mis gaat. Dat is een mooi spanningsveld." Zoals iedere goochelaar heeft Dick Koornwinder ook een standaardpro gramma dat hij zo kan afdraaien. "Dat is een kwestie van een klein koffertje en een zwart kostuum en ik kan aan de slag." Voor de introductie van Amstel Light bedacht Dick Koornwinder ook een aantal speciale trucs. "Light heeft meerdere betekenissen. Ik dacht eerst aan het licht van een lamp en bedacht dus een truc waarbij een glas Amstel Light bij een tik tegen het glas oplichtte. Maar 'light' betekent ook 'niet zwaar'. Het was zo licht dat ik het kon laten ver dwijnen in een koker zonder bodem en zonder deksel." Koornwinder: "Bier is voor mij een goed produkt om iets mee te doen. De flesjes zijn niet te groot en ik hoef daarom geen imposant opgezette trucs te maken. Zo zijn mijn shows niet. Ik loop daarmee in ieder geval niet het risico van die gooche laar in Oostenrijk. Die deed de act van het doorgezaagde weesmeisje. Hij trachtte deze met een cirkelzaag uit te voeren. Zijn eerste reactie na het mis lukken van de truc was: I think I need more practice." 25

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 25