JUBILERENDE IDEEËNBUS HOOPT OP BARSTENSVOLLE EIEREN: In 1989 bestaat de Ideeënbus binnen Heineken dertig jaar. Een feit dat de Centrale Ideeënbus Commissie niet onge merkt voorbij wil laten gaan. Daarom is de laatste tijd een aantal ideeën uitgewerkt om de 30e verjaardag van de Hei neken Ideeënbus op passende wijze te vieren. Daarover meer op de volgende pagina. Eerst een stap terug in de ge schiedenis. Een idee? Zijn vaak ook niet nieuw. Je hebt het al ergens anders gezien, maar moet dan nog de combinatie weten te leggen met de situatie in je eigen werk. Iedereen heeft wel eens een idee. De medewerkers weten meer dan wij den ken, maar vooral veel meer dan zij zelf denken te weten. Schiet je een idee te binnen, doe het dan niet af met 'ach, het zal vast niet goed genoeg zijn'. Laat die beoordeling maar aan de ideeënbuscom missies over. Mocht je idee worden afge wezen dan word je daar heus niet op aan gekeken. Wij waarderen het juist als ie dereen meedenkt. Want de kans is net zo groot, of misschien nog groter, dat het ingediende idee wel heel bruikbaar is. De besparing die door de invoering er van wordt bereikt, is tenslotte het doel van de ideeënbus. Dat was dertig jaar ge leden zo, en nu nog steeds", aldus de heer Twaalfhoven. Om deze woorden te onderstrepen, toont ir. C.J. Onderwa ter, die van begin 1986 tot 1 december 1988 voorzitter van de CIBC was, enkele cijfers uit het jaarverslag. Er blijkt in 1987 75.000,- uitgekeerd te zijn aan beloningen. De besparing vorig jaar be droeg maar liefst 575.000,-. Ruim een half miljoen. Een bedrag dat bovendien niet alleen in '87 werd bespaard. Want als er geen goede ideeën waren ingezon den, zou dat halve miljoen wellicht nog vele jaren niet bespaard zijn. Doe mee! In dertig jaar is er weinig veranderd, wat de filosofie achter de ideeënbus betreft. Als de medewerkers ideeën inzenden, profiteren daar twee partijen van. De in zenders zelf, omdat door uitvoering van hun idee het werk praktischer en pretti ger wordt, èn onze onderneming omdat die door alle ideeën efficiënter kan werken. Dat er voor een goed idee een flinke beloning kan worden uitgekeerd en dat daarvoor tevens een aardig ca deau mag worden uitgekozen, maakt het natuurlijk extra aantrekkelijk. De trouwe ideeënbus-inzenders weten dat wel. De mensen die hun idee stilletjes voor zichzelf houden, om welke reden dan ook, zijn er blijkbaar nog niet van overtuigd. De CIBC roept beide groe pen op toch vooral veel (goede) ideeën in te sturen. Er is nu alle reden voor mee te denken, want volgend jaar is er van 1 januari tot 1 juli een grote jubileum actie. Daarin zijn zeer aantrekkelijke prijzen te winnenDoe dus meemet een goed idee! In oktober 1959 viel er een extra editie van Vers van 't Vat bij de Heineken- medewerkers in de bus. Daarin werd iedereen op de hoogte gesteld van een nieuw fenomeen binnen Heineken: 'de ideeënbus'. De ideeënbus als zodanig was niet nieuw. Enkele honderden be drijven in ons land kenden de ideeënbus al. In 1959 was de tijd rijp ook binnen Heineken een dergelijk instituut in het leven te roepen. "Wij willen het een heuglijk feit noemen in de geschiedenis van de Heineken's Bierbrouwerij Maat schappij N.V.", schreef de directie in de Vers van 't Vat-special. "Het behelst niets anders dan tussen het bedrijf en personeel een vruchtbare samenwerking tot stand te brengen, welke gericht is op perfectionering (d.w.z. besparing) van het bedrijf. Immers, de ervaring heeft uitgemaakt, dat het dikwijls juist de mensen zelf zijndie aan machines staan de, of volgens bepaalde methoden werkend, door de praktijk te ervaren op eens kleinere of grotere perfectiemoge lijkheden zien van hun werkmateriaal of werkwijze." Wees niet beschroomd Ir. J.G.P. Twaalfhoven, met ingang van 1 december de nieuwe voorzitter van de Centrale Ideeënbus Commissie, beaamt dit citaat. "Volkomen waar", zegt hij. "Wat toen over de Ideeënbus werd ge schreven, kan ook nu nog worden ge zegd. Ideeën kunnen heel simpel zijn. De heren Twaalfhoven (links) en Onderwater met een ontwerp voor het jubileumaffiche 20

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 20