"Carnavalsverenighig is meer dan feestneus, polonaise en bier" ARIE WEERNINK: Bij de Gedistilleerd en Wijngroep Nederland (GWN) kent men hem als Arie Weernink, proces-analist bij de Techno logische Dienst. In het nabijgelegen Waddinxveen kent men hem sinds kort als Prins Arie de Eerste, prins van de plaatselijke carnavalsvereniging De Gouweslobbers. Na een aantal jaren als rechterhand van de Raad van Elf te zijn opgetreden, is hij nu zelf gekozen tot voorman van de ver eniging. Een ras-Amsterdammer die tijdens het carnaval beneden de grote rivieren te vinden is. Tot het zover is be zoekt hij met zijn gevolg vele officiële ontvangsten bij col lega-verenigingen. "Het seizoen is weer geopend en als prins mag ik geen avond missen. Het worden drukke maar gezellige maanden." Drukke agenda Op 18 november is Arie Weernink offi cieel gekozen tot Prins Arie de Eerste. "Inderdaad niet op de elfde van de elfde. Die avond hebben we het Prinsenbal van een andere vereniging bezocht. Een week later zijn andere verenigingen bij ons geweest", vertelt Weernink. "Prins is een eretitel. Je wordt overal als gast binnengehaald en alles wordt voor je ge regeld. De functie kent echter één ver plichting: de prins moet bij alles aanwe zig zijn." "Als we echter op alle uitnodigingen 'ja' zouden zeggen, dan zat de agenda van november tot maart vol en zouden we geen tijd meer overhouden om zélf iets te organiseren." En dat laatste, daar kunnen de Gouweslobbers wat van. De Pronkzitting, het Groot Vorstenhal, het Prinsenbal en het Afzakkertjesbal zijn een paar van de traditionele feesten van de vereniging. "Ook het organiseren van een feestelijke middag voor bejaarden, het schoolcarnaval voor de kinderen en deelname aan vele braderieën hoort er bij Dat laatste is ook wel nodig om de clubkas een beetje te spekken. Een car navalsvereniging staat namelijk bijna al tijd op het randje van faillissement", al dus Weernink. Beneden de rivieren Tijdens het eigenlijke carnaval zijn Prins Arie de Eerste en zijn gevolg niet in het tot Slobberveen omgedoopte Waddinx- veen te vinden"Voor het échte carnaval moet je naar het Zuiden. Daar is de sa menleving voor vier dagen helemaal op het feest ingesteld. Iedereen denkt even nergens anders aan en wil maar één ding: gezelligheid!" De Prins zakt met zijn Prinses, Adjudant, Raad van Elf en ze ventig andere feestgangers af naar Eind hoven. Zij storten zich daar onder meer in het feest van de Federatie van Euro pese Narren. "Daar komen ieder jaar veel verenigingen naar toe. Flet is een schitterend feest met de carnavalsvereni gingen onder elkaar"vertelt Arie Weer nink. Over het glaasje bier dat tijdens de car navalsfeesten wel eens rijkelijk wil vloeien, bestaat binnen de verenigingen alle duidelijkheid. "Als vereniging heb je een goede naam op te houden. Elke club heeft daarom zijn eigen discipli naire maatregelen tegen dronkenschap. Na een paar waarschuwingen is het lid maatschap al snel ingenomen. Nee, het gaat om de gezelligheid van een hechte vriendenclub." Prins Arie de Eerste middenmet zijn prinses en adjudant Regelneef Arie Weernink verhuisde in 1982 van Amsterdam naar Waddinxveen. Hij ver ruilde de Amstel Brouwerij voor de GWN. Een buurman nam hem op een avond mee naar carnavalsvereniging De Gouweslobbers. "Ik was als jonge knaap wel eens naar het carnaval geweest en dat vond ik leuk. Maar een carnavalsver eniging is heel wat anders. Het is een hechte club die het hele jaar actief is. Na een paar avonden kende ik zo'n vijftig mensen en dat was wat ik zocht." De eerste drie jaar was hij gewoon lid van de vereniging. Doorzijn activiteiten - "Ik sta elk jaar met andere leden op Ko ninginnedag op de Amsterdamse vrij markt, om de clubkas wat bij te vullen" - viel hij op en daarom werd hij in de Raad van Elf gekozen. Tijdens de laatste car naval trad hij op als coördinator van de raad, een erefunctie. De coördinator is de 'regelneef van de Raad en houdt vooral in de gaten of de etiquette wordt nageleefd. Weernink: "Tijdens officiële ontvangsten zorg je bijvoorbeeld dat de Raad de juiste kleding aan heeft en dat het vervoer is geregeld. De Raad is het visitekaartje van de vereniging." 18

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 18