'Dat temperamentvolle spij YVONNE EDELMAN DANST OP Z'N SPAANS Twee jaar geleden schitterde ze in de Sterrenshow van Willem Ruis, waar ze haar liefste wens in vervulling zag gaan: het dansen van een Spaanse Flamengo. Sinds die tijd volgt ze lessen bij dansschool Basilio Danzas de Espana in Utrecht. Yvonne Edelman, secretaresse E.F.I. bij Vrumo- na, is dan ook helemaal weg van de Spaanse dans. Geen ge makkelijke liefhebberij, want: "het vereist een hele goede conditie en erg veel soepelheid". De dansgroep van Yvonne, die zelf op de achterste rij, derde van links staat Dansen zit Yvonne in het bloed. Als vijfjarige had ze al haar eerste les in klassiek ballet. Ze hield het tot haar 22ste vol. "Ik ben ermee gestopt toen ik trouwde. Maar twaalf jaar later ging ik opnieuw de dansvloer op. Dit keer voor jazzballet." En sinds de Sterrenshow houdt ze zich alleen nog bezig met Spaanse dansen. Yvonne: "Dat was een hele grote wens van mij. De hele cultuur, achtergrond en het zuidelijk temperament van de Spaanse dans heeft mij altijd ontzettend aangesproken. Dat heb ik ook niet van een vreemde. Mijn moeder was Fran chise en ergens ver weg in haar familie zit nog Spaans bloed." Voetenwerk Yvonne zette haar wens op papier en stuurde dit naar Willem Ruis. Ze werd, samen met 25 anderen, gekozen uit ruim vijfduizend inzenders en mocht aan de show meedoen. Als spelpartner nam ze haar oudste zoon mee. kort daarop be- gön het oefenen. "Ik ben drie maanden voor de opname op les gegaan om niet helemaal voor schut te staan. Daarnaast heb ik nog eens drie dagen intensief geoefend met de dansgroep. Een Fla mengo dansen is ook niet een van de ge makkelijkste dingen. Eigenlijk kunnen alleen zigeuners de Flamengo 'Puro' dansen. Vooral de ingewikkelde 'Zapa- teado' (voetgetrappel), is een echte Spaanse zigeuner-Flamengo. Als ik een zigeuner die zie dansen, krijg ik het er koud van. Die mensen krijgen het ook met de paplepel ingegoten. Wij kunnen het voetenwerk wel aanleren, maar het blijft een techniek. Het komt niet van binnenuit. Het voetenwerk is ook heel belangrijk in Spaanse dansen. Daarmee wordt het ritme aangegeven, de muziek gemaakt. Vandaar dat veel van die dan sen zonder begeleiding worden uitge voerd. En als er wel muziek bij is, passen de muzikanten zich bij het ritme van de dansers aan." Daarnaast wordt ook met castagnetten muziek gemaakt. Een techniek, die Yvonne op de dansschool leert. De Spaanse danseres draagt in iedere hand een castagnette. Tussen die twee zit een klankverschil. De linker heeft een don- In de Sterrenshow danste Yvonne met een Flamev g ker geluid en de rechter een licht geluid. Het verschil tussen links en rechts wordt aangeduid met een gleufje in de rechter castagnette. Hierdoor zijn ze ook in het donker van elkaar te onderscheiden. "Mensen zeggen ook vaak: wat kijken die Spaanse dansers chagrijnig. Maar dat komt door de inspanning die het dansen vergt. Het is gewoon heerlijk om te doen. Het is een 'ontspannende inspan ning'. Je spant je zó ontzettend tijdens Drijfnat "Spaanse dansen zijn echt niet eenvou dig", vertelt Yvonne. "Sommige vakan tiegangers die in Spanje een eenvoudige 1 dans hebben aangeleerd, menen dat ze v allemaal zo gemakkelijk zijn. Maar de echte Spaanse dansen zijn vol tempera- ment. Je wordt er ook drijfnat van. Na elke repetitie op de dansschool in Utrecht ben ik twee kilo kwijt, zo inten sief ben ik bezig geweestTrouwens mij n dansleraar zegt ook altijd: 'als je niet ge noeg zweet, doe je niet genoeg je best'. Wie les wil nemen doet er dan ook goed aan eerst eens wat aan zijn conditie te doen. Ook ik doe nog elke dag grondoe- feningen om mijn spieren te oefenen. Voor een goed gebruik van de castagnet ten moet je bijvoorbeeld soepel in je pol sen zijn. Niettemin voelen je armen soms als boomtakken aan als je ze tij dens de lessen en optredens een tijdje omhoog hebt gehouden. Bovendien sta je tijdens het dansen al tijd iets met je knieën gebogen. Een pijnlijk iets, als je dat totaal niet gewend bent", waarschuwt Yvonne. 20

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 20