Een ei hoort er bij. Dat geldt zeker voor de advocaat van GWN. Zwarte Kip advocaat wordt immers gemaakt van eieren. Hiervoor wordt zowel het eigeel als het eiwit ge bruikt. Voor advocaat zijn heel wat eieren nodig. Vroeger gebeurde het breken van deze eieren met de hand. Tegen woordig gaat dit machinaal. De firma Nivé (Nederlandse Industrie van Eierprodukten) in Nunspeet levert al 25 jaar de verwerkte eieren in vloeibare vorm aan de GWN, die er op haar beurt heerlij ke advocaat van maaktMaar voor het zover is, is er een heel proces aan vooraf gegaan. Een kijkje achter de schermen van een eiertikkerij'. De vijf breekmachines kunnen elk 28.000 eieren per uur verwerken Geurtjes "De eieren worden elke dag vers aange leverd, omdat een ei een aan bederf on derhevig produkt is", vertelt de heer W.G. Hofman, verkoopleider Benelux van de internationaal opererende Nivé. "De schaal van een ei is ook zeer poreus. Zo kan een ei gemakkelijk allerlei geur tjes van zijn omgeving opnemen. Als je een ei in de buurt legt van sterk geurende produkten als uien, sinaasappelen of ha ring, gaat het daarnaar smaken. Het be- De firma Nivé in Nunspeet heeft behalve de breekmachinesook eigen laboratoria en een eigen proefbakkerij dagen verwerkt en afgeleverd. Voor de GWN vindt de verwerking binnen één dag plaats. De heer Hofman: "Je kunt duidelijk aan een ei zien of het vers is. Hoe verser het ei is, hoe dichter het eiwit om het eigeel heen zit. Consumenten kunnen dit checken bij het maken van een spiegelei. Hoe platter de dooier, hoe ouder het ei. Ook het direct breken van de eidooier is een teken van ouderdom." Dit al of niet vers zijn van een ei, wordt bij Nivé in het eigen laboratorium geme ten. Via speciale meetapparatuur wordt de dikte van het eiwit bekeken, waarna via een schaalverdeling afgelezen kan worden of het hierom een C-,B-, of A-ei gaat. Een ei in de klasse A is een eerste klas ei. En een 'dubbel A-ei' behoort tot de superverse eieren. De heer Hofman: "Maar over het algemeen krijgen we A- eieren. Dat komt ook omdat wij recht streeks contact onderhouden met de pluimveehouders, waardoor we ons min Toveren met een eitje. Dat is niet pre cies wat ze bij de firma Nivé in Nun speet doenmaar ze verwerken het ei wel in verschillende vormen voor diverse be drijven. Per jaar verwerkt deze dochter onderneming van Cebeco-Handelsraad (de nationale coöperatieve aan- en ver koopvereniging voor land- en tuinbouw) ongeveer 25.000 ton vloeibaar produkt. Van eiwit, eigeel of het hele ei wordt in vloeibare, bevroren of gedroogde vorm een eierprodukt afgeleverd voor het ma ken van bakkerijprodukten, deegwaren, mayonaise, omeletten, pannekoekmix, shampoo en advocaat. gint eigenlijk al met het voer dat je de kippen geeft. Vroeger gaven ze de kip pen bijvoorbeeld vismeel, met als gevolg dat de eieren die bijsmaak kregen." Omdat eieren zo sterk aan bederf onder hevig zijn, worden ze binnen twee, drie

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 8