Champagne. Bij uitstek een drank voor de feestmaand december. Deze exclusieve wijn is fijn en verfrissend van smaak. De meesten drinken het als er wat te vieren is of geven het cadeau aan een speciaal iemand. Over één ding is iedereen het eens: een goed glas champagne is en blijft een bijzondere belevenis. Bijzondere champagnes worden onder meer gemaakt door het champagnehuis Pommery, in Nederland geïmporteerd door Wijnhandel Reuchlin. Lees op deze pagina's over de wereldberoemde Champagne Pommery. Het wijnbouwgebied van de Champag ne is vanwege haar kenmerken haast even exclusief als de drank die er van daan komt. In de meest noordelijke wijn streek van Europa, dat in de winter nogal eens te maken heeft met flinke koude, groeien de druiven op goede kalkgron- den. Maar haar werkelijk exclusieve ka rakter krijgt de champagne pas na de pluk, die meestal in oktober plaats vindt. Champagne is een wijn die van verschil lende druivensoorten wordt gemaakt. En daarin schuilt het geheim van de wijn- meester, prins Alain de Polignac. Na een snelle persing van de drie verschillende druiventypen (Chardonnay, Pinot Noir en Pinot Meunier), is het de taak van de wijnmeester een juiste mélange samen te stellen. In het voorjaar treedt dan hèt grote moment in het leven van de cham pagne aan. De jonge wijn wordt na een eerste gisting in de kuip gebotteld en be gint aan haar tweede gisting. De wijn krijgt haar mousserende karakter, de bel letjes komen langzaam in de wijn. Na gis ting van één of meer jaren worden de flessen regelmatig gedraaid en vanuit een horizontale stand langzaam gedraaid naar een verticale positie, de 'rémuage'. De jonge wijn komt op deze wijze opti maal in contact met het bezinksel dat uit eindelijk in de hals terecht komt. Als de 'rémuage' -het schuddend draai en- klaar is, zijn de flessen gereed voor het 'dégorgement'. De hals van de fles wordt enige minuten ondergedompeld in een bad met pekel onder een tempera tuur van -20°C. Het bezinksel bevriest tot een propje en schiet weg bij ontkur king. Ook gaat daarbij een klein beetje champagne verloren. Deze champagne wordt toegevoegd tezamen met enkele 'rammen 'liquer d'expédition'. De hoe veelheid hangt af van de gewenste cham pagne: brut, demi sec, sec of doux. De fles krijgt daarna zijn definitieve kurk, met daar bovenop een metalen plaatje en ijzerdraadje om de kurk op de fles te 20

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 22