en gelijk" De organisatorische opzet van Concern Sociale Zaken en Management Development is als volgt: jEI TENT DEVELOPMENT: alleen de concsumenten zijn belang rijk. Om goede produkten te blijven maken, is ook goed personeel vereist. Een optimale bezetting van functies, zowel kwalitatief als kwantitatief heeft daarom een hoge prioriteit. Daar komt bij dat bij ons concern sprake is van een voortschrijdende internationalisering. Dat vraagt -waar ook ter wereld- om goed gekwalificeerde medewerkers. De heer Klomp: "Een van de essen tiële zaken voor het voortbestaan van een onderneming is de inkomens stroom. We moeten ervoor zorgen dat het geld blijft rollen. Een manier om dat te realiseren, is investeren. Duide lijk is dat geld alleen niet voldoende is om het proces van winst maken en investeren aan de gang te houden. Daarvoor zijn ook mensen nodig, en goede mensen in het bijzonder. Zij vor men een van de pijlers waarop een onderneming rust." Managementopleiding Wanneer we ergens een belang hebben verworven, wordt doorgaans ook om managers gevraagd. Recente voor beelden zijn El Aguila in Spanje, Quil- mes in Argentinië en Brasseries de Bourbon op het eiland Réunion. Naar Spanje bijvoorbeeld is een achttal managers uitgezonden." Om de mana gementvaardigheden te ontwikkelen en de kennis te vergroten van finan cieel-, marketing-, technisch- en human resource management, zijn eigen cursusprogramma's ontwikkeld. Deze worden gegeven op de Hooge Vuursche in Baarn en in de Franse plaats Fontainebleau samen met een bekend Europees management-oplei- dingsinstituut. Dit instituut geeft zelf ook korte en langere cursussen; de langste is bijna een jaar. Deze laatste opleiding is te vergelijken met de uni versitaire studie in de V.S. die opleidt voor 'Master of Business Administra tion'. Het voert echter te ver om op deze plaats gedetailleerd in te gaan op de diverse cursusmogelijkheden. Heineken-cultuur De heer Klomp noemt de eigen cursus programma's ook een middel om de manager inzicht te verschaffen in de Heineken cultuur. Ook internationale functieroulatie kan leiden tot dit nood zakelijke inzicht in het ondernemings- gebeuren. "Een goede manager is een schaars artikel" verklaart de heer Klomp. "De goede manager -ook internatio naal gezien- ligt niet voor het oprapen. Juist ook daarom is het van belang dat de onderneming zorgdraagt voor een goede opleiding en vorming van zijn huidige en toekomstige managers." Aanleg of natuurtalent? Volgens de directeur Concern Sociale Zaken zijn de geleerden het er niet over eens of 'managen' aangeleerd kan worden. "In ieder geval kun je het ont wikkelen. Het heeft te maken met zelf vertrouwen en verantwoordelijkheids gevoel. Sommige mensen kunnen geen leiding geven, sommigen weten dat ze het kunnen en anderen denken ten onrechte dat ze het kunnen. Op welk moment het ontwikkeld zou kunnen worden, hangt af van je per soonlijke ontwikkeling." We zijn allen gelijk Uit eigen ervaring is de heer Klomp bekend met het fenomeen functierou latie. "Als mensen op vrij jonge leeftijd promotie maken, is dat niet gemakke lijk. Ze moeten er rijp voor worden gemaakt. En er naar toe gegroeid zijn verantwoordelijkheid te krijgen over andere mensen. Daar geen angst voor hebben." Dat Concern Sociale Zaken zich voor namelijk bezig houdt met het hogere management wil niet zeggen dat mede werkers uit de lagere functiegroepen niet belangrijk zijn. "Als méns zijn we allemaal gelijk. Organisatorisch is het praktisch om met functiegroepen te werken. Dat heeft echter niets te maken met de waarde van eenieder als mens. In elke groep werken mensen, die deskundig zijn op een bepaald ter rein. Waar het vooral ook om gaat, is de inzet die men toont. Managen beperkt zich niet alleen tot het topni veau. Iedereen, tot diep in de organisa tie. houdt zich er eigenlijk een stukje mee bezig", zo betoogt de heer Klomp. Cijfers èn mensen Het aantrekken, opleiden en begelei den van managers kan worden beschouwd als een investering. De jon gere managers van nu zijn ook de managers van de volgende eeuw. Om zo weloverwogen en effectief mogelijk te handelenis een goede planning ver eist. Dat vraagt om 'op lange termijn denken'. Eisen, waarbij de heer Klomp zich zeer in z'n element voelt. "Vroeger betrof mijn planning cijfers, in mijn nieuwe functie staat de mens centraal .Dat maakt dit een enig vak 11

Vers van 't Vat | 1986 | | pagina 11