Standaardjes op de tapkraan laten zien wat de horeca-ondernemer onder de pomp heeft. In dit geval tapt hij uit het Amstel Bockbier-vaatje ook te zien op de etiketten en affiches van onze eigen bokbieren. Bokkesprongen Er komen meer bokken bij Heineken voor die doen vermoeden dat het beest toch iets met dat bier te maken heeft. Kijk bijvoor beeld naar Hein V, de levende mascotte van de Heineken Fanfare. Hij loopt al sinds 1979 met de muziek mee. Tijdens zijn optredens draagt hij een uniform in de stijl van de Heineken Fanfare. Hein V is niet de eerste mascotte van de Heineken Fanfare. In 1960 kwam de gedachte op om het toenmalige Heineken Tamboercorps uit te rusten met een mascotte. Het moest een beest worden dat iets met bier te maken heeft. De keuze voor een bok lag voor de handDe eerste bok heette Pils. Na hem kwam William Hops en die werd opgevolgd door Joris van Terborg. De voorganger van Hein V heette Frija. Tijdens zijn vrije tijd staat Hein V in een wei bij een van de leden van de Heineken Fanfare. Die heeft de functie van bokkeleider. Hij is verant woordelijk voor de verzor ging van de bok en houdt Hein aan de lijn tijdens de optredens van de Fanfare. Een vak op zich. Bokbeeld En dat bronzen beeld in het kantoorgebouw van de vestiging Den Bosch, is dat dan een beeld van Hein V? Nee, dat is weer een ander bokkeverhaal. Dat beeld staat er al sinds 1958, dus al twee jaar voordat er een mascotte-bok bestond. Het bronzen beeld is een geschenk van het Bossche personeel aan de directie van hun vestiging bij de opening van hun nieuwe bedrijf. Het toentertijd jongste lid van het perso neel, Jos van den Eeren- beemt, onthulde het beeld op 26 augustus 1958. Het personeel koos voor dit bronzen kunstwerk omdat de bok een oud symbool van kracht en vitaliteit is. Een wens voor het bedrijf in brons gegoten. De Amers- foortse beeldhouwer P. Starreveld maakte het beeld. De bok staat niet op een gewone sokkel, maar op een omgekeerde gistwan. Dat is een ouderwetse gistkuip waarin vroeger gist bewaard werd. De Amster damse kuiperij van Heine ken maakte de gistwan. Mocht u dus binnenkort eens zo'n bokbiertje van de tap gaan proeven, dan kunt u vertellen dat bok en bier van Heineken wel heel speciaal zijn. kunnen lezen. Over het stadje Einbeck waar een zeer bijzonder bier werd gebrouwen. Het verwierf de gunst van een edelman en spoedig wilden ook de bewoners van het landgoed niet anders meer drinken dan het bier uit Einbeck. In de volksmond werd Ein- beckbier verbasterd tot 'een bokbier'. Over de dondergod Thor, die op een bokkewagen door de wolken reed. Aan hem werd een bok geofferd samen met een vat extra zwaar bier. Was dat het bokbier? Vaak duikt in de oude verhalen een bok op en feit is dat de bokke- beeltenis zich fier en onver zettelijk heeft vastgeklon ken aan het traditionele bokbier. Dat is bijvoorbeeld Het standbeeld van de bok op onze Bossche vestiging 5

Vers van 't Vat | 1984 | | pagina 5