DOORLOPER RRRD5ELTJE Oplossing nummer 7/83 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 g WHIliliiiüH Horizontaal: godin der aarde - afgemat - helium ng 1. wandelweg - tekens geven; 2. bengel tijdperk; 5. Engels bier - waterdoor- kleur - taaie lekkernij; 3. koning der latend - slag - muziekinstrument; elfen - klokhen - schop; 4. bloembed - 6. pottenbakkersaarde - regelmatige beweging - voorzetsel; 7. natuur - de jongere - koordans - bazige vrouw; 8. achter - projectieplaatje - kleine inham - keizer van Abessynië; 9. modder - roofvis - laagte - rustteken in de psalmen; 10. bloeiwijze - te eniger tijd - het genieten - plaag geest; 11. plaats in België - regelen - gesneden stier - mak; 12. losgeraakte naad - vogel - gast - rivier in Frankrijk; 13. grafvaas - hete vulkaanstof - zitmeubel - binnenste; 14. bijbelse figuur - vis - tijdperk - gravure - kiem; 15. zwak - grappenmaker - niet vroeg - iedere. Verticaal: 1. het trachten aanhang te winnen - bravourestukje; 2. opstandeling - open plaats in een bos - berg op de Filippij nen - strafwerktuig; 3. berggeel - vroeger - slee - ontkenning; 4. ken teken - deksel - afbeelding van een heilige - gibbon; 5. lofspraak - vroegere heerser over Perzië - hevige storm; 6. interval - steunstok - opera van Verdi - pudding; 7. woonboot - vrou welij k zoogdier - plant8. landstreek in Joegoslavië - laaghartig; 9. voegwoord - deemoed - echtgenote - zonnegod; 10. tweewielig rijtuig - toegeven - ad acta; 11. knaagdier - sluw-paardje; 12. inwonend - droogvloer - geloofs partij 13. gevangenis - landbouw werktuig - spijsvertering - sine loco; 14. eilandje bij Nieuw-Guinea - hark - lansier - veerkracht; 15. drinkgerei - spoedig - land binnen de Sovjet-Unie. Een reiziger wil naar plaats ATijdens zijn reis komt hij echter aan bij een splitsing van twee wegenDe een voert naar Ade ander leidt naar plaats BDe reiziger weet nu niet welke weg hij zal inslaanGelukkig staat er op de splitsing een huis, waarin twee broers wonen, zodat hij de weg kan vragen. Het probleem is echter -en ook onze reiziger kent dit probleem dat de ene broer altijd de waarheid spreekt, terwijl de andere altijd liegt. Nu is de reiziger niet zo bekend met de beide broersdat hij niet weet wie hij voor zich heeft. Welke vraag, en dat hoeft er maar één te zijn, moet hij nu stellen om er zeker van te zijn dat hij de goede weg neemt? Oplossing raadseltje. De reiziger moet vragen: "Als ik aan uw broer vraag of dit de weg is naar A, zegt hij dan 'ja'?" Luidt het antwoord 'nee', dan is het inderdaad de weg naar A. Is het antwoord 'ja', dan moet hij de andere weg nemen. Stel namelijk dat de weg die door de reiziger wordt aangewezen, inder daad naar A leidt, dan zal de leugenaar 'nee' zeggen. Hij weet dat zijn waarheidsprekende broer bevestigend zal antwoorden en geeft daarom een ontkennend antwoord. De brave broer daarentegen weet dat het de weg wèl is, maar dat zijn slechte broer zal zeggen dat het niet zo is. Dus antwoordt hij ook met 'nee'. 30 aaneenkoppelen beursspeculatie conservatisme documentatie encyclopedie flessentrekkerij griepepidemie hondenbelasting juwelenkistje kabinetscrisis landsverdediger melkchocolade negenentwintig onnadenkendheid politiebureau representatie slavenhandelaar tandheelkundige uitverkorene vogelverschrikker wereldkampioen zegelbewaarder Gierigheid is de wortel van alle kwaad.

Vers van 't Vat | 1983 | | pagina 30