Startschot voor Friese watersporters Oranjefeest in Koog a/d Zaan Sterke winnaar in 18e Amstel Gold Race De eerste zaterdag in mei ging het watersportseizoen in het Friese Grouw officieel van start. Dit had tot gevolg dat allerlei vaartuigen, van groot tot klein, zich op deze dag gelijktijdig te water begaven. De inwoners van Grouw waren onder meer door middel van concernspandoeken erop geattendeerd dat het watersportseizoen op 7 mei geopend zou worden. Ondanks het slechte weer kwamen toch velen even naar de kaden om te genieten van dit kleurrijke schouwspel. Een van de vele festiviteiten die op Koninginnedag in ons land werden georganiseerd was een stratenloop in Koog aan de Zaan. Veel belangstelling van publieke zijde voor de verrichtingen van de deelnemers aan de drie afstanden was er overigens niet. Wel voor het dixielandbandje, dat bij de finishlijn stond opgesteld. Zoals u ziet, is de Heineken jurywagen voor meer zaken te gebruiken dan alleen een jury. Zaterdag 23 april 1983. Klokslag 11.00 uur lost de Gouveneur van Limburg dr. J. Kremers het startschot voor de Amstel Gold Race die dit jaar voor de 18e keer wordt verreden. Ruim 180 renners maken zich op voor een zware wedstrijd die onder een warm zonnetje begint maar tegen het eind wordt beheerst door een donker wolkendek waaruit zware buien vallen. Honderdduizenden toeschouwers -politie- schattingen spreken van 350.000- laten zich er, evenmin als de renners, door uit het veld slaan. Na 5 uur, 50 minuten en 26 seconden komt de Australische vechtjas Phil Anderson als eerste over de streep. In de slotkilometers heeft hij medevluchter Joop Zoetemelk achter zich gelaten. Met deze triomf in Neerlands enige prof-wielerklassieker kan Anderson zijn eerste grote overwinning in zijn nog jonge wielerloopbaan bijschrijven. Radio, televisie en een enorm scala van vertegenwoordigers van de schrij vende pers volgden de wedstrijd waarmee veel publiciteit voor de Amstel Gold Race en daarmee voor Amstel Bier, werd bewerkstelligd. Op de foto ziet u winnaar Phil Anderson wachtend op de prijs uitreiking.

Vers van 't Vat | 1983 | | pagina 29