CHINA, LANP VOL VERRASSINGEN Onlangs maakten de Heineken directeuren J.J.E. Cronin en ir. J.M. van Rossem een reis naar China om daar de mogelijkheid van een brouwerij vestiging te bekijken. VoorVers van 't Vat maakte de heer van Rossem een reisverslag, waarvan u hieronder het eerste deel kunt lezen. In Vers van 't Vat nr. 7 publiceren wij het tweede en laatste deel. De heren Van Rossem (3e van links) en Cronin (2e van rechts) met hun Chinese gastheren. 15 mei 1982, kamer 1206 Janjing Hotel, Being, People's Republic of China Fietsers en groene thee De aankomst in Peking maakt een goede indruk. Vriendelijke mensen, voorkomende mensen, ze zien er goed uit en ze zijn naar hun standaard goed gekleed, alles is schoon en netjes. Enige tijd maakten we ons ongerust dat onze begeleiders van twee ministe ries niet zouden verschijnen, maar die hadden zich efficiënt opgesteld om ons bij het verlaten van de douane ruimte, beleefd te begroeten. Direct zijn we zonder veel omhaal in een auto gestapt, bestuurd door een Het is 's avonds half acht plaatse lijke tijd en ik kijk uit over de grote stad. Op het eerste gezicht is er niets Chinees aan. De grote gele deken van'de luchtvervuiling doet Westers aan. Het is eigenlijk een vreemde gedachte dat ik in 24 uur van Amsterdam naar Being, het Chinees voor Peking, ben gevlogen. Ik ben nu echt in een ander werelddeel, maar veel is daar nog niet van te merken. De Boeing 747 is niet veel meer dan een kamer met passagiers die hoog boven het wereldse gewoel over alle staatkundige en culturele grenzen heen vliegt. Bij een tussenlanding in Karachi (Pakistan) zie ik een soldaat met een groot geweer onder aan de vliegtuigtrap staan. Een niet alledaags gezicht. Als je door de wolken verbe neden je China ziet denk je even na over dit reusachtig land en peins je over de woestijnen daar beneden. chauffeur van het ministerie, die niet hard reed over prachtige wegen, maar waarbij het verkeer enige vraagtekens opriep voor de westerling: Veel fietsers, veel overstekende mensen, veel bussen, weinig particuliere auto's en bestelauto's en nauwelijks vracht auto's. Veel politieagenten, weinig stoplichten en iedereen op straat ziet er opgewekt uit. We waren net in het spitsuur, het tafereel maakte een innemende indruk. Chinees banket. Het hotel was Amerikaans van stijl. Alles is echter geregeld en er zijn veel instructies van de directie aan de gasten. Onder andere datje geen over spel mag plegen. Er zijn vele bepa lingen gewijd aan bezoekuren. Ook hier gaat men uit van de gedachte dat vóór tien uur 's avonds de zonde niet bedreven kan worden. Ik ben ook even naar beneden geweest naar de hotel winkel. Ik heb eerst geld gewisseld, daarna in de hotelwinkel 3

Vers van 't Vat | 1982 | | pagina 2