Duuuboten in Zaire Brouwerij Martinique si mimnmw ffi '11111111111111 nP'| 'MA 2 y Onlangs heeft Heineken een meerderheidsbelang verworven in een brouwerij op het eiland Martinique in het Caribische gebied, ''Brasserie Lorraine S.A.". Deze, eens beschreven als het 'paradepaardje' van de industrie op het eiland, produceert haar eigen bier merk Bière Lorraine, porter (een donker bier), malta (een niet alcoholische drank) en Pepsi-Cola. Voorts importeert zij Mackeson Stout en Heine ken bier. Dit laatste wordt geïmporteerd van het eiland St. Lucia. De verkoop van de produkten geschiedt middels een efficiënt, het hele gebied beslaand, distri butienet. De belangen van Heineken in deze brouwerij dateren al vanaf 1960. Realisatie van de uit breiding in de zestiger jaren was mogelijk door middel van technische hulp van Heineken. Daarmee ging de capaciteit van 36.000 h.l. per jaar naar 60.000 hectoliter per jaar. De in 1976 gestartte pro- duktie van Pepsi-Cola in flesjes is nu opgelopen tot 45.000 hectoliter per jaar. Brasserie Lorraine S.A. is de modernste fabriek van Martinique, zeer efficiënt van opzet en 'schoon'. Dat moet ook wel op een eiland dat door Columbus in 1502 al beschreven zou zijn als 'het beste, vruchtbaarste, meest aardige, gelijkmatige en charmante gebied in de wereld. Het mooiste dat ik ooit heb gezien; mijn ogen zullen nooit moe worden van dit altijd groene landschap J* M M Om regelmatige levering van ruwe grondstoffen naar de brouwerijen in het binnenland zeker te stellen, heeft Bralinia S.A.R.L. (een met Heineken geassocieerd bedrijf in Kinshasa) al drie jaar geleden een eigen rivier- transportdienst ingesteld. Dit bleek zo succesvol dat begin 1981 een tweede duwboot. Primus II, is ingezet. Transport per rivier, in dit geval de Zaïre, is namelijk de enige manier om de brouwerijen in Boma Mbandaka, Kisangani en Bukavu te bereiken vanuit Kinshasa. Op deze wijze vinden regelmatig grondstoffen hun weg naar de binnenlandse brouwerijen. Een manier die minder hoge kosten met zich meebrengt dan bij het gebruik maken van diensten van derden. Bovendien kunnen de duwboten op de terugtocht naar Kinshasa tegen betaling goederen voor andere bedrijven vervoeren. De duwboot, 35 meter lang, 5 meter breed en met een laadver mogen van 140 ton, is speciaal uitgerust voor het afleggen van lange af standen. Dit is noodzakelijk omdat een tocht van Kinshasa naar Mbandaka 700 kilometer bedraagt, naar Kisangani 1750 km, en naar Bukavu 2200 km. Het duurt zeven weken om van Kinshasa naar Kisangani en via Mbandaka terug te keren, inclusief laden en lossen. De haven voor de duwboten in Bralima bestaat uit een gehuurde kade met opslagloodsen. Totdat Bralima S.A.R.L. een pas aangekocht stuk grond passend heeft toegerust, zal deze haven voorlopig in gebruik blijven. 12

Vers van 't Vat | 1981 | | pagina 12