procent en aangevuld met Trebbiano is het weer zo'n wijn met een heel eigen aard, waaraan je even moet wennen, ook al door dat kleine bittertje. Mini mum alcohol gehalte 10,5 procent. De Classico Superiore moet minimaal 11,5 procent alcohol hebben en is naar mijn mening belangrijk beter dan de alge mene Soave. Er is ook een Recioto di Soave; voor de vinificatie verwijs ik naar Recioto della Valpolicella. Deze zoete witte wijn "Liquoroso" wordt erg koud geser veerd evenals de mousserende Spu- mante. Ons bezoek aan Kiola Meglio tardi che mai (beter laat dan nooit). Het heeft ons erg veel moeite ge kost om ook de Piemonte, die geheel buiten onze route ligt, aan te doen. We hadden ons voorgenomen om geen enkele dag te lange busreizen te maken en vandaar dat we eigenlijk aanvanke lijk onze wijnroute in Veneto hadden laten beëindigen. Maar je kunt toch niet over Italiaanse wijn spreken zonder Barolo of Barbaresco ook maar ge noemd te hebben. Het zijn de wijnen, die gerekend worden tot de beste van Italië. Volledigheids halve wijs ik er nog eens op, al dacht ik dat het voldoende bekend was, dat de topwijnen van Piemonte alle gemaakt worden uit de Nebbiolo-druif. Nog even ter herinnering het rijtje af: Barolo - Barbaresco - Nebbiolo - Carema - Ghemme - Gattinara. Wat misschien niet iedereen weet is, dat de Nebbiolo-druif in Piemonte "Spanna" genoemd wordt. Wellicht benadrukken wij wel eens te veel de wijnen, die altijd erkend worden als de grootste van Italië, maar wij zou den onrecht doen als wij niet wat Pie monte betreft ook de andere voortreffe In de kelders van Tommasi Het verbouwen via het pergola-systeem, zo als dit gebeurt bij Tommasi in Pedemonie lijke wijnen noemen, zoals Barbera d'Asti en Barbera d'Alba. Ik noem nog even de Asti Spumante, omdat ik er eenvoudig niet omheen kan, maar ik ben er mij tegelijkertijd van bewust, dat door de absurd hoge belasting waar mede in ons land mousserende wijnen voorzien van agraaf worden belast, dit artikel voor de Nederlandse markt nauwelijks interessant kan zijn. Alleen aan rechten komen er al f 2,20 f 2,- B.T.W. f 4,20 lasten op voor een wijn die in aankoop f 4,- kost. Het is een zoetige wijn, gewonnen uit de Muscato-druif, die het als dessert wijn uitstekend doet. Dan kennen we nog de Grignolino-druif in de verschillende variaties van een voudige frisse wijnen tot middelklasse, maar het voert ons te ver alle goede wijnen van Piemonte te noemen, wetende dat zij op het ogenblik in Nederland toch niet verkrijgbaar zijn. Tenslotte En zo kon ik u al lezende in de nabij heid van de kerstboom met sneeuw er op laten genieten van zonneschijn. Ongeveer de situatie waarin zich onze landgenoten bevinden, die op winter sportvakantie zijn gegaan. Wijnberg bij het huis Kiola Wij in de rustiger kerstsfeer van het Hollandse binnenhuis filosoferen wat na over het afgelopen jaar. Het jaar waarin de Nederlanders plotseling be langstelling begonnen te krijgen voor de te lang vergeten wijnen uit Italië. Italië, het heerlijke land waar het in de oogsttijd nog zo warm is, dat er geen verwarmingsinstallaties nodig zijn om de gisting op gang te houden. Hoog stens koeling om de gisting niet te snel te doen verlopen. Het land waar de zon zoveel uren voelbaar aanwezig is, dat de mensen altijd en overal in een blije stemming zijn. Altijd weer wanneer ik in Italië ben, moet ik eraan denken dat de bewoners van noordelijker streken doorgaans meer welvaart genieten maar niet die natuurlijke blijheid uitstralen, die hier van 's morgens als de luiken opengaan tot 's avonds merkbaar is. Bij een glas volle rode wijn waaraan de zon zo'n belangrijke bijdrage leverde, nodig ik de hele wereld uit om lief te hebben, de bergen, de dalen en de mensen vraag ik om te zingen. "Voglio invitar tutto 'I mondo ad amare," "Le valli en i monti e Ie gente a cantare." 11

Vers van 't Vat | 1980 | | pagina 11