te kunnen volgen, ben ik bovendien met een cursus Zweeds begonnen." Allereerst gaat ze echter in augustus naar Engeland. ,,Daar ga ik een cursus volgen, waarin je leert van zelfgeweven stof kleren te maken. Je leert dan precies met wat voor een stof je bepaalde kleren kunt maken, wat voor gewicht de stof mag hebben, bepaalde weeftechnieken en iets over soorten stoffen." Als we even later naar boven gaan om nog meer weef-, spin- en kantklosappa- ratuur te gaan bekijken, vallen we van de ene verbazing in de andere. Een weef getouw bijna zo groot als de hele kamer, staat in een van de vertrekken. Ze heeft het nog helemaal zelf in elkaar gezet ook. Kantklossen Ze laat hier ook de techniek van het kantklossen zien. Vanuit een centraal punt midden op het kantkloskussen wordt een dertigtal draden (de hoeveel heid hangt af van de grootte van het handwerk), die aan klossen vastzitten, met verschillende slagen om spelden heengelegd, waardoor een patroon ont staat (zie foto). De spelden zijn op de Kantklossen: een precies werkje. aangegeven plaatsen op het patroon, dat er onder ligt, vastgestoken. Voor mensen, die zich nog iets van het pun niken uit hun kinderjaren herinneren, het lijkt er een heel klein beetje op. In een klapper bewaart ze allerlei gekantkloste proeflapjes. Sinds kort heeft ze haar hobby trouwens ook uitgebreid met het vervaardigen van haar eigen kantklos jes. „Ik heb nu een draaibank gekocht en wat hout en wil nu proberen de klosjes zelf te draaien." Ook in de andere bovenvertrekken staan weefgetouwen, alleen kleinere en alle maal met een eigen specialiteit. Zo langzamerhand is het voor Len Spel ook een beetje een hobby geworden allerlei curieuze weefgetouwen te verzamelen. Ze heeft een hele primitieve uit de Afri kaanse binnenlanden en een draagbare uit India. Het belangrijkste van haar lief hebberij vindt Len Spel dat deze haar enorm ontspant en ze er veel plezier van heeft. Ze is bereid een ieder die even eens in deze hobby geïnteresseerd is, ermee op gang te helpen. „Collega's of gepensioneerden, als ze eens een avondje willen komen kijken, zijn ze van harte welkom," zegt Len Spel spontaan. Het kantkloskussen 13

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 13