AMSTEL-GOLDRACE 1976 AMSTEL BIER Q Het was weer feest in Zuidlimburg, zaterdag 27 maart jl. Wie- lerfeest. De Amstel-Goldrace, de elfde. Honderdduizenden wielerfans waren weer op de been. Om vooral niets te missen van het circus in Heerlen, kort vóór en tijdens de start. De start met de grommende motoren, de gil lende ploegleiderswagens en jachtige volgauto's, de reclame karavaan en natuurlijk de rennersOm onderweg bij de doorkomst in steden en dorpen de hele stoet aan zich voorbij te zien trekken en hun favorieten aan te moedigen:,,Allez, Zoetemelk" en, tegen een andere favoriet, commentator Fred de Bruyne, in de auto van de BRT: ,,Ha, die Fred!". Massaal waren zij opgetrokken naar de steile hellingen, waar zij men selijke trechters vormden, die zich zelfs voor de auto's maar nauwelijks openden. Om traditiegetrouw kou en regen te trotseren op de top pen van de bergen en uren te wachten bij de finish in Meerssen om eindelijk de winnaar te kunnen bejubelen. Het mooie Zuidlimburgse landschap vormde opnieuw het de cor, waartegen de dit keer 230 km lange koers zich af speelde. Aanvankelijk hadden wij, gezeten in een van de volg auto's, nog wel gelegenheid de fraaie vergezichten en leuke doorkijkjes te bewonderen. Later, toen enkele ontsnappingen geboren waren, werd het rijden en rossen geblazen. Rijkspoli tie op twee en vier wielen, persauto's en ploegleiderswagens, ge-motor-iseerde fotografen, alles schoot langs en voor elkaar heen, vaak met jankende of gillende sirenes. Eindelijk zie je dan met eigen ogen hoe in een ongelooflijk korte tijd een geweldig gat geslagen kan worden, hoe de ontsnappende renners zich met duizelingwekkende snelheid in de afdalingen naar beneden laten vallen en dan ineens uit het gezicht ver dwenen zijn. De uitslag herinnert u zich waarschijnlijk nog wel. Op het laatst was de kans op een gevecht om de eerste plaats èn daarmee de spanning verdwenen. De beslissende solo van De huldiging van Freddy Maertens op de meet in Meerssen. U ziet hem linksonder op de foto. achter Luc Léman. die door Theo Koomen geïnterviewd wordt. De Amstel-Goldtrofee wordt mede omhoogge houden door mr. L. J. M Corten. burgemeester van Meerssen. de Belg Freddy Maertens deed hem met een royale voorsprong over de meet gaan. Ondanks de teleurstellende resultaten van vedetten als Hennie Kuiper en Joop Zoetemelk was het ook dit keer weer een geslaagde Amstel-Goldrace. Die we voor geen goud hadden willen missen! Tijdens de beklimming van de Cauberg. Geheel links Hennie Kuiper met in zijn spoor Freddy Maertens; De afdaling van de Gulpenerberg met rechts (met bril) Jan Raas. die als tweede zou eindigen voorop Joop Zoetemelk. De vrachtwagencolonne vóór het vertrek naar Zuidlimburg. Van links naar rechts de combinatie met de heren J. H. Stil en J. A. A. van Stek. de jurywagen met K. Both, de reclamewagen met D. Waayer en J. Paulus en de bezemwagen met J. de Jong. 21

Vers van 't Vat | 1976 | | pagina 21