KERSTMIS 1970 Gegrepen als wij zijn door de vaart van deze tijd, in de beweging van veel nieuwe en - hoewel soms niet begrepen - bevrijdende dingen, wordt er opeens, zoals elk jaar, van ons een moment van stilstaan verwacht. Zo is de traditie om Kerstmis en de jaarwis seling te vieren gegroeid - of is het vergroeid? - tot een bepaalde sfeer. Er wordt gesproken over bezinning, licht in de duisternis, klaar staan voor de ander, schone leien, goede voor nemens, enfin U weet zelf nog wel voor beelden, geheel overgoten met behagelijkheid. Bij de een cadeaus en lekker eten en kaars licht, bij de ander de kerkgang - misschien alleen deze ene dag van het jaar - bij een derde een combinatie van een en ander, maar alles doordrenkt van de warmte, die immers bij dit feest hoort Steeds glanzender de etalages, steeds hoger gespannen verwachting van alle goede dingen, die ons in de laatste dagen van december wachten. Is dit het werkelijke Kerstfeest? De dag, waarop de christelijke cultuur jaarlijks herdenkt, dat er zo'n kleine tweeduizend jaar geleden een ele ment van eenvoudig-en-eerlijk-met-en-voor- elkaar-leven in het toen ook al zo schijnheilig denken van de mensen werd gebracht? Wat er nu in ons leefklimaat practisch is overgebleven van deze oorsprong zou lachwekkend zijn als het niet tragisch en voor de leefbaarheid van deze wereld verontrustend was. Voor velen van ons zijn er in werkelijkheid angst en onzekerheid. Wij komen en gaan, wij twij felen en voelen ons bedreigd. Wij wachten op een antwoord en wat is er moeilijker dan dat? Moge in de komende dagen, die zo vol zelfbe drog kunnen zijn, oude waarden het heden hedendaags bereiken en voor allen, in klein en ruim verband, thuis en wereldwijd, iets echts betekenen. In deze zin wenst U goede kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar De Raad van Bestuur VERS VAN 'T VAT JAARGANG 1 - NUMMER 18 - 24 DECEMBER 1970 Het kerstlied 'Stille Nacht, Hei lige Nacht' werd ruim 150 jaar ge leden geschreven en gecomponeerd door de Oostenrijkers Josef Mohr en Franz Gruber. Zij werden geïnspireerd door een paneel in de kapel van Obendorf (bij Salzburg), waar nu nog elk jaar op kerstavond schoolkinderen het wereldberoemde lied zingen (2 foto's links boven). De Zweedse Lichtkoningin op de Champs Elysées in Parijs (foto hier naast rechts).

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 1