Het kasteel van Vivar del Cid. Mogelijk uit wroeging over zijn vroegere, minder goede daden liet hij in Valencia op latere leeftijd veel kapel len bouwen, die nog heden de stad sieren. In 1099 deden de Moren opnieuw een aanval op de stad. Een hevige strijd volgde, waarbij El Cid sneuvelde. De stad was bijna verloren. De legende wil, dat men de dag na zijn dood zijn lichaam in vol krijgstenue rechtop in het zadel op zijn paard vastbond en dit aan het hoofd van de troep recht op de vijand liet afstormen. De De tombe van El Cid bevindt zich in het midden van het koor. Over de rivier Arlanzon, in welks dal Burgos is gebouwd, kunt u op de brug van San Pablo de belangrijkste figuren uit het leven van El Cid, uitgehouwen in steen, bewonderen. Het zijn: Alvar Fanez, zijn beste kapitein, Marin Munoz, zijn Portugese knecht, Martin Antolinez, zijn kassier afkomstig uit Burgos, Diego Rodriguez, zijn oudste zoon, Don Jeronimo de Perigord. de eerste door In de binnenmuur van de San Martin poort is nog heden ten dage de afdruk van het geweldige zwaard (Tizona) van El Cid te zien. Moren, reeds in de veronderstelling dat El Cid dodelijk gewond was en de macht van het leger gebroken, schrokken zodanig bij het zien van de fiere verschijning, dat zij op de vlucht sloegen. De stad was gered. Zijn vrouw Jimena wist de stad nog drie jaar te behouden en liet Valencia in brand steken, voordat het in handen viel van de Berberstam der Almoraviden. De lichamen van El Cid en zijn vrouw Jimena werden aanvankelijk be graven in de kerk van San Pedro de Cardena. Later werden zij overgebracht naar de kathedraal van Burgos. hem benoemde bisschop van Valencia, Ben Galbon, heer van Molina, San Sisebuto, de abt van Cardena en Dona Jimenez, een nicht van Alphons IV, dochter van de hertog van Asturië, Diego Rodriguez, en de vrouw van El Cid. Wanneer u vanuit het zuiden over de brug komt, ontwaart u een indrukwekkend standbeeld van El Cid, hoog te paard met getrokken zwaard, een gedenkteken dat werd opgericht in 1955 tot meerdere glorie van deze heldenfiguur, zijn legende en zijn geliefde geboorteplaats Burgos. 7

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 9