BURGOS HEDEN EN VERLEDEN Martin poort, niet ver van Solar del Cid. De naam Tizona werd later gegeven aan een Spaanse likeur. Voor de vele veroveringen van El Cid was uiteraard geld nodig. Om dit geld te verkrijgen bediende hij zich soms van een list. Zo vulde hij eens een grote kist met ijzer en stenen, die hij in ruil voor geld beleende aan rijke joodse kooplieden, nadat hij hen verteld had, dat de kist gevuld was met al het goud en de juwelen, die hij op de Moren veroverd had. De kooplieden geloofden hem en gaven hem een grote som geld. Na zijn kennelijk succesvolle veldtocht, zegt de overlevering, kon hij het geleende geld volledig terug betalen. De kist, de be roemde „Cofre de El Cid" wordt nog steeds bewaard in het klooster bij de beroemde kathedraal van Burgos. Toen El Cid in 1094 Valencia op de Moren veroverde, stond hij op het toppunt van zijn macht. Om toestemming van de koning te verkrijgen, zijn vrouw Dona Jimena en zijn beide dochters naar Valencia te laten komen, zond hij tien prachtige paarden als geschenk. De koning liet weten, dat hij geen bezwaren had en El Cid's vriend, Alvar Fanez, begeleidde de dames naar Valencia. El Cid wilde graag naar Burgos terug en om de koning gunstig te stemmen, stuurde hij hem nogmaals paarden, ditmaal tweehonderd. Maar de koning liet zich deze keer niet vermurwen en gaf El Cid zelfs te kennen, dat hij wenste dat El Cid's dochters zouden trouwen met de Infantes de Carrion, twee jonge edelen. In alle pracht en praal werden de huwelijken in Valencia voltrokken. Enige tijd later viel de Bucar van Marokko, leider van de Moren, Valencia aan. De Infantes waren zeer moedig in de strijd. El Cid doodde de Bucar en daagde alle Marokkanen voor het gerecht. De Infantes de Carrion keerden met de dochters van El Cid terug naar het noorden, maar in Castilië aangekomen, mishandelden zij hun vrouwen en lieten hen halfdood achter. Alvar Fanez bracht hen terug naar Valencia. In 1098 veroverde El Cid Sagunto op de Moren en maakte zichzelf gouverneur van de stad. 6

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 8