Opschrift op gevel van de Santa Gadea kerk: In deze kerk van Santa Gadea legde koning Alfons VI voor El Cid Campeador zijn be roemde eed af. Het gedenkteken, Solar del Cid, dat in 1784 op de plaats van het geboorte huis van El Cid werd opgericht. noemen en in de tijd dat El Cid leefde, was dit gedeelte van Spanje van grote betekenis, omdat hoofdzakelijk van daaruit strijd geleverd werd tegen de Moren. El Cid, die campeador genoemd wordt, omdat hij vrijwel altijd als kampioen uit de strijd kwam, was een ridder, wiens eigenlijke naam Rodrigo Diaz de Vivar was. Hij werd als zoon van een ridder in 1026 te Burgos geboren. Helaas bestaat zijn geboortehuis niet meer, maar op de plaats waar dit gestaan heeft is een gedenkteken te zien, dat opgericht werd in 1784 en bekend staat onder de naam Solar del Cid. Op twaalfjarige leeftijd werd El Cid (Cid is afgeleid van het Arabische woord Sidi, dat „heer" betekent) door zijn vader naar Vivar del Cid gestuurd, een plaatsje, enige kilometers ten noorden van Burgos, met een kasteel van dezelfde naam, waar hij tot ridder gevormd werd. Als zodanig diende hij Ferdinand de Grote, koning van Castilië, Galicië en Leon, en later diens zoon Alphons VI. Na de dood van Ferdinand ontstonden tussen zijn twee zoons Sancho en Alphons twisten over de erfenis. Sancho stierf een verdachte dood voor de muren van Zamora, een stad in het noordwesten van Spanje. Alphons werd er van verdacht de hand hierin gehad te hebben, maar dit ont kende hij. El Cid, die toen reeds een reusachtige macht gehad moet hebben, liet Alphons naar de Santa Gadea komen (een gotische kerk met een versterkte toren, die nog steeds in Burgos staat) en liet hem zweren, dat hij onschuldig was aan de dood van zijn broer Sancho. Dit kon Alphons, die achteraf betreurde zich tot deze eed te hebben laten dwingen, El Cid niet vergeven en hij verbande hem uit Castilië. In het klooster van San Pedro de Cardena, tien kilometer ten oosten van Burgos bleven de vrouw van El Cid, Dona Jimena en zijn twee doch ters achter. Gedurende de tijd, dat El Cid in Burgos verbleef, be leefde het zijn meest glorierijke periode. Hij versloeg de koningen van Navarra en Aragon. Om het christendom uit te dragen trok El Cid op tegen de Moren in het zuiden van Spanje en versloeg hen op alle fronten. Daarbij gebruikte hij zijn beroemd (of berucht) geworden Tizona. Tot op de dag van heden is een afdruk van dit immense zwaard te zien in de binnenmuur van de San 5

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 7