BURGOS HEDEN EN VERLEDEN Verleden Hoogbouw in Burgos. In een van de cellen van deze kolos woont de schrijver. De Arco de Santa Maria, waar boven in een van de nissen zich onder andere een beeld van El Cid bevindt. De Burgalëes is een typische hoogvlaktebewoner: stug, hard en gesloten. Familierelaties zijn erg belangrijk. Nergens in Spanje wordt zo zuiver Spaans gesproken als in Burgos. Men leeft hoofdzakelijk op straat of in de ontelbare bars. Het klimaat is hard, 's zomers heet, 's winters koud, mist, sneeuw en ijs. Opvallend is het enorme temperatuurverschil tussen dag en nacht. Door de industriële ontwikkeling vindt er een zware ontvolking van het platteland plaats. Er zijn reeds verschillende dorpen in de omgeving, waar geen levend wezen meer aanwezig is. Dit resulteert in een overbevolking van de stad en in woningnood, waaraan het hoofd geboden wordt door in een immens tempo kolossen van flats te bouwen. Het aanzien van de stad wordt hierdoor echter niet bepaald verfraaid. Een van de meest opvallende dingen in Burgos is de verbondenheid, die er bestaat tussen de stad en El Cid Campeador. Burgos ligt in wat de Spanjaarden Castilië gelegen Cistercienser klooster ,,Las Huelgas", door Alfons VIII gesticht in de 12e eeuw. Het heeft een bloemrijk binnenhof en bevat graven van Castiliaanse koningen. Evenmin onvermeld mag blijven het Karthuizer klooster „Miraflores", dat domineert in het uitzicht dat we heb ben vanuit de brouwerij. Het werd eveneens gebouwd door Jan van Keulen. Men wordt getroffen door de intense stilte, die er heerst in de „patio" (binnenhof). Het altaar in de bijbehorende kapel is belegd met, naar men beweert, het eerste goud, dat Columbus uit Amerika naar Spanje bracht. Gedurende de burgeroorlog was Burgos de zetel van het tegenwoordige staatshoofd van Spanje, generalissimo Franco. De kleuren van Burgos zijn geel en grijs. Rond de stad wordt veel groente en tarwe verbouwd. De stad zelf is in het kader van de ontwikkelingsplannen tot industrie kern verklaard, wat in betrekkelijk korte tijd resulteerde in de bouw van 114 industrieën, waaronder de brouwerij qua grootte de tweede plaats inneemt. 4

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 6