pussel hoek Zo zijn we weer aan de laatste puzzel van het jaar 1968 toegekomen, een jaar, waarin ik getracht heb u van dienst te zijn met een verscheidenheid aan puzzels met een wisselende moeilijkheidsfactor. Een jaar, waarin enige puzzelaars even eens hun zelf ontworpen raadsels hebben ingezonden en waarin de vaste krypto- grammedewerker van uw blad, de heer Hulzebos te Rotterdam, zijn oefeningen in de krypto-leer heeft geponeerd, waarmee de „beginnelingen" meer inzicht konden krijgen in het oplossen daarvan. Tot besluit een kerstkryptogram van zijn hand, waarbij ernaar gestreefd is de opgave niet al te moeilijk te maken, zodat ook de „cursisten" de mogelijkheid hebben het geheel tot een goed einde te bren gen. Al met al, hartelijk dank aan allen, die de puzzelrubriek een nog diepere inhoud hebben gegeven. Voor wat mijn aandeel in dit kerstnummer betreft, ben ik tegemoetgekomen aan de liefhebbers van de meerdelige puzzel. Op het besneeuwde landschap vindt u een vierkant (met genummerde hokjes van 1 tot en met 80), waaronder 3 sneeuw ballen zijn geplaatst. De bedoeling is na juiste oplossing van elke sneeuwbal, elke in de van een cijfer voorzien hokje geschreven letter over te brengen naar het vierkant, waarbij eenzelfde cijfer eenzelfde letter betekent. Aldus ontstaat daar een gezegde van Vader Cats, die reeds eeuwen geleden duidelijk maakte van hoe veel belang het voor een huisvrouw is, vooral in de feestmaand december spijzen smakelijk te bereiden. Elke sneeuwbalpuzzel begint voor de oplossing ervan links bovenaan. Sneeuwbal I (Overloopraadsel) De woorden lopen in elkaar over met een of meer letters. Op de dubbel omlijnde regel ontstaat van links naar rechts gelezen, de naam van een wintersport. Het achter elke omschrij ving vermelde cijfer geeft het aantal letters aan van het te vinden woord. De omschrijvingen luiden: 1. uitstekend gesteente (4); 2. op de tekening opgenomen wintersportar tikel (6); 3. haak, die men bij het klimmen in de bergen nodig heeft om zich naar boven te trekken (8); 4. weersomstandigheid (7); 5. kaar- tenmap (5); 6. wintervoertuig voor jong en oud (4); 7. verharde huid, als resultaat van wintersport (4); 8. ver lichtingsmiddel bij nachtelijke red dingsploeg (6); 9. beoefenaar van de in de aanhef genoemde te vinden wintersport (8); 10. toestemmings formulier voor overschrijding van grenspassen (6); 11signaal van de berggids (5); 12. plotselinge weers verandering in de bergen (9); 13. klim- sportattribuut voor het glijden van de lijnen (6). Sneeuwbal II (Paardesprong) U kent het systeem uit de schaak sport als volgt: enzovoort, waarmee u dus alle kanten uit kunt. Aan u aldus in de sneeuw bal het gezegde te verdelen: „De sneeuw van de ouderdom kroont hem reeds". Sneeuwbal III (Vierkantpuzzel) In elk der vierkanten zijn de navol gende woorden, zowel horizontaal als verticaal, in te vullen: boven vierkant: omroepvereni ging - gierigaard - koning (Latijn) - kleur -linker vierkant: niet geheel - ar- beidslust - borrel - dokter rechter vierkant: bijbelse figuur - Ned. Eerste Bouw Onderneming (afk.) - zoon van Adam en Eva - bolvormige fles 30

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 32