Stamboek het grootste paardenstamboek in ons land, een bloeiende vereniging met duizenden leden en dui zenden dieren! Toch heeft de Shetlander enkele nadelen. Hij is eigen lijk niet groot genoeg. Hij is wèl geschikt voor de klein ste kinderen zo in leeftijd van 8 tot 12 jaar (afhankelijk van de lichaamslengte van de betrokken kinderen). Verder wordt hij voor de ruitertjes al gauw te klein en moeten deze naar een groter rijdier gaan uitkijken. Vol slagen paarden zijn echter weer te groot en te machtig en kunnen ook niet door alle ouders betaald worden. Vandaar dat er „tussenmaatse" paardjes grotere po ny's werden ingevoerd en vervolgens hier verder gefokt. Die pony's zijn ingevoerd of voor de landbouw of voor de kinderrijsport. Voor laatstgenoemd doel zijn ze qua bouw echte miniatuurrijpaardjes, iets wat de Shetlander mist. De Shetlander mag men niet beschou wen als een rijpaardje, want daarvoor is zijn lichaams bouw niet zo geschikt. Maar wèl is de Shetlander een voortreffelijke speelpony, een speelkameraad, een ge zellig, zeer intelligent diertje, dat echt als huisgenoot opgevoed kan worden. De Shetlander is niet groot (de grootste zijn 1.07 m hoog; de meeste 90 cm). Hij is zeer sterk en kan daarom prachtig ingespannen worden voor desnoods een zelfgemaakt rijtuigje. Shetlanders zijn goedkoop in onderhoud, want ze hebben geen stal, maar alleen een droge weide nodig. Ze zijn bij uitstek geschikt om kinderen al jong met dieren vertrouwd te maken en hen te leren hoe ze er mee om moeten gaan, hoe ze hen moeten behandelen en verzorgen en voorts hoe ze als ruiter er hun evenwicht op kunnen bewaren, hoe ze „hulpen" moeten geven, wat stap, draf en galop is, wat een wending en hoe al die andere zogeheten hoefslagfiguren er wel uitzien. Kortom, voor de oplei ding van de jeugd in de ruitersport kan men de dwerg- paardjes niet missen. Maar men kan er beslist niet écht op „rijden". Men kan er op leren „zitten". De kinderen, die de Shetlanders ontgroeid zijn, ver langen naar een echte rijpony, waarop ze alles kunnen doen wat de groteren doen op volslagen paarden: echt dressuurrijden, een behoorlijk hindernisparcoursje sprin gen, lange ritten maken of tochten door ongelijk terrein. Men kan zelfs nog een keuze maken, want men fokt hier thans de volgende rijponyrassen: Welsh, New Stapvoets over het stille strand. tot gevolg gehad maar tevens een toename van de vrije tijd van de werkende mensheid. Behalve dat steeg ook de welvaart, zodat het gros van de bevolking zich geleidelijk aan dingen kon veroorloven, waaraan het vroeger doodeenvoudig niet kon denken. Tal van zaken, die tot voor kort alleen maar in de ver beelding der massa hadden bestaan en die men beleefde in de bioscoopzaal of bij het lezen van een boek, kwa men thans binnen veler bereik. Oók het paardrijden en zelfs voor velen het in bezit hebben van een eigen paard. Zo is de paardenwereld weliswaar kleiner geworden, maar bovenal is zij veranderd. De werkpaarden ver- dwénen en de sportpaarden kwamen er voor in de plaats. En toen die ommekeer eenmaal had plaats gevonden en het oorspronkelijke aantal tot op een minimum was teruggelopen, begon de sterk gedunde paardenstapel weer toe te nemen. In de Verenigde Staten stijgt het aantal paarden elk jaar misschien wel met een miljoen exemplaren! Ook in ons land is de teruggang tot staan gekomen. Er worden weer meer paarden gefokt en er is een levendige handel in sportpaarden. Pony's Zoals gezegd heeft er een grote ommekeer plaats ge vonden in de paardenwereld. Een leek kan die veran dering vaststellen, want sedert een tiental jaren is onze paardenstapel verrijkt met een groot aantal pony's. Dat zijn miniatuurpaarden, waarvan de kleinste de Shet landers zijn, welke leuke diertjes reeds kort voor de oorlog vanuit Engeland hier waren ingevoerd, niet voor de sport, niet als „speelgoed" voor kinderen, maar ten behoeve van de tuinders en fruitkwekers in de Betuwe. Men zag er handige en goedkope trekkrachten in voor het kleine bedrijf en zij hebben als zodanig jarenlang inderdaad goed voldaan. Aan ponyclubs dacht toen niemand nog en men vond ze voor kinderen ook ongeschikt om op te rijden. Thans weet men beter en zijn er enkele honderden ponyclubs in Nederland, waarvan het merendeel nog altijd uitslui tend Shetlanders gebruikt. Een bewijs hoezeer de samenstelling van de paarden stapel in Nederland veranderde, vormen wel deze Shet- landpony's. Vóór de oorlog was het een onbetekenend groepje paardenliefhebbers dat deze diertjes fokte of gebruikte, thans is het Nederlandse Shetlandpony In vele delen van ons land is nog volop ruimte voor de ruiters.

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 23