DIT IS HUN HOBBY oefent zijn hobby met veel enthousias me. Hij traint, als het even kan, elke dinsdagavond om in conditie te blij ven. Het voetballen zelf, als spel, is bij hem op een ander plan geraakt. Wanneer hij naar een wedstrijd zit te kijken (op de televisie bijvoorbeeld) volgt hij niet het spel, maar obser veert en beoordeelt hij, onwillekeurig, de scheidsrechter. Datzelfde overkomt zijn collega (in dubbele zin) de heer A. van Sluis. Hij kent het snerpen van de fluit al en kele jaren langer. Ook Van Sluis (39) heeft als jongen uiteraard ge voetbald. Voor de oorlog als adspi- rant in Volewijckers en na de oorlog in het eerste elftal van D.E.C., Am sterdam (3e klas, K.N.V.B.). In het seizoen 1950/51 moet hij door omstandigheden zijn voetbalschoenen aan de wilgen hangen. Twaalf jaar lang doet hij niets aan sport. Eind 1963 keert Van Sluis weer op de groene grasmat terug, als scheidsrech ter. Het arbitreren heeft hem altijd geboeid en dat het hem ook ligt blijkt wel uit het feit, dat in hij drie seizoe nen is opgeklommen naar groep 1. Enige tijd geleden heeft hij zich vrij willig uit deze groep teruggetrokken. Hij werd te veel in beslag genomen door zijn functie als voorzitter van de scheidsrechterscommissie Alkmaar en door zijn werk in andere commis sies. Hij is als scheidsrechter nog wel actief, maar fluit alleen in jeugdwed strijden, speciaal die in de hoofd klasse junioren. Evenals Waagmeester vindt Van Sluis zijn hobby zo boeiend, omdat daar door anderen in de gelegenheid wor den gesteld zich in hun liefhebberij uit te leven. Het leiding geven komt daarbij op de tweede plaats. Wat niet wil zeggen, dat zij als scheidsrechter het spel niet op de voet volgen. Bei den vinden de interpretatie van de spelregels bijzonder belangrijk, zo goed als zij menen dat het psycholo gisch aanvoelen van de spelers een van de moeilijkste zaken is. Voor het bijhouden van de kennis van de spel regels worden geregeld bijeenkomsten belegd, bindingsavonden geheten, die door de scheidsrechterscommissie worden uitgeschreven. Van tijd tot tijd houden topscheidsrechters een le zing met vertoning van dia's, die be paalde, in scène gezette situaties weergeven. Zoals bij zoveel andere liefhebberijen kost deze hobby de man in kwestie geld. De scheidsrechter, zonder wie de wedstrijd niet door kan gaan, krijgt alleen zijn reisgeld vergoed. Alle ove rige onkosten zijn voor eigen reke ning. De eerste aanschaf alleen al be loopt een bedrag van vijftig tot zestig gulden. Er is in ons land nog steeds een te kort aan scheidsrechters. Wie ondanks of dankzij het vorenstaande geboeid is geraakt door deze hobby-in-dienst- van-de-voetbalsport, wende zich tot het dichtstbijzijnde bondsbureau. De dank van duizenden zal zijn deel zijn! Arbiter Van Sluis ten voeten uit. Van Sluis: boeiende hobby 15

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 17