Zorg dat je erbij bent, is het devies van Waagmeester. komen eerst de lagere elftallen van Beatrix en vervolgens de spelers en reserves van het eerste team bij hem op de grasmat, terwijl op vrijdag avond R.K.J.V.V. weer aan de beurt is. Dan gaat hij zaterdagsmiddags met Beatrix op stap (het verst weg naar St.-Annaland op Tholen) en begeleidt hij zondags R.K.J.V.V. Eerstgenoem de club heeft zelf een verzorger; zon dags neemt Beekmans ook deze taak op zich. Vroeger ging het allemaal pro deo; nu krijgt hij een vergoeding. Dat lijkt aardig, maar vergeet niet, dat er ont zettend veel tijd en ongedacht hoge onkosten aan het trainerswerk vast zitten. Er is voor een oefenmeester weinig literatuur. Beekmans: ,,Je moet dus je trainingsprogramma zelf maken en bovendien de vaardigheid hebben om de verschillende oefeningen voor te doen." Gevraagd naar zijn wijze van begeleiding bij de wedstrijden zegt hij, dat het nog wel eens nodig is zo nu en dan (flink) aanwijzingen te geven. Verder geldt bij hem tijdens de wed strijd het parool „Mondje dicht, ook (zeer zeker) tegenover de leiding." Beekmans gaat helemaal en met ple zier op in wat wij toch wel zijn lief hebberij mogen noemen. Hoe zijn vrouw het vindt? Hij veert op: „Ze is voor mij een geweldige stimulans, leeft mee met mijn hobby en ze is er bijna elke week ook bij. Trouwens, we hebben elkaar op het voetbalveld leren kennen." En dat is dan, dachten wij, een happy beginning en een hap py end van dit deel van ons verhaal. Van onze twee scheidsrechters is de heer P. D. Waagmeester (29) de jongste, zowel in leeftijd als in erva ring. Bij Heineken behoort hij tot het korps vertegenwoordigers van de af deling huisverbruik (Amsterdam). Van maandag tot en met vrijdag is hij in zijn rayon bezig met de winkelver koop en alles wat daar (nog meer) bij komt kijken. Zaterdags maakt hij deel uit van een heel ander korps, dat van de scheidsrechters, die met zijn allen (tienduizend) er borg voor staan, dat de talloze naar de bal hongerende jongetjes en jongens hun geliefde spel onder goede leiding kunnen bedrij ven. Waagmeester behoort nog niet zo heel lang tot het korps der soms verguisde, maar over het algemeen toch wel ge Scheidsrechter Waagmeester in actie tijdens een wedstrijd in de hoofdklasse junioren tussen Zilvermeeuwen (witte broek) en Z.V.V. waardeerde fluitisten. Nadat hij van af zijn twintigste in het derde elftal van Z.V.V. (Ie klas, K.N.V.B.) uit Zaandam heeft gespeeld, trekt hij in 1966 voor de eerste keer het scheids- rechterstenue aan. Hij heeft dan een cursus van zes weken gevolgd, het examen afgelegd en begint zijn scheidsrechtersloopbaan zoals alle arbitersmet het leiden van een wed strijd tussen twee adspirantenelftallen. Zoals gebruikelijk is, wordt hij bij zijn eerste wedstrijden niet aan zijn lot overgelaten, maar kan hij rekenen op een zekere begeleiding. Weldra wordt hem de leiding bij juniorenwedstrijden toevertrouwd en in datzelfde seizoen gaat hij van groep 4 naar groep 3 over. (De afdelingsscheidsrechters zijn in vier groepen ondergebracht. Het hoogst bereikbare is groep 1, van waaruit men onder bepaalde voorwaarden kan overgaan naar de K.N.V.B.). Op het ogenblik fluit Waagmeester in groep 2, wat betekent het leiden van wedstrijden in de 2e en 3e klas en in de hoofdklasse junioren. Vanuit Zaandam, waar hij woont, kan hij door heel Noord-Holland boven het IJ ingezet worden. Waagmeester be-

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 16