DE HERBERG HAD IETS TE BETEKENEN De Boerenbruiloft van Pieter Brueghel de Oude 1530-1569). Linksonder ziet u een mand met bierpullen. Een afbeelding van enkele exem plaren uit die tijd vindt u op een van de vol gende pagina's. Wie in een encyclopedie het tref woord „café" naslaat, vindt, temid den van de nodige andere gegevens, een opmerking over de maatschappe lijke functie van deze instelling. En eigenlijk hoeft dat niemand te verba zen. Het ligt nogal voor de hand, dat het café of de taveerne of de herberg of welke andere naam u aan een tap perij wilt geven, in hoge mate heeft bijgedragen tot een versteviging van het onderling contact tussen mensen. Waar men in een genoeglijke sfeer bijeen is, komen de tongen los, is de openhartigheid soms misplaatst, maar altijd aanvaardbaar en staat er de waard achter zijn tapkast met in zijn ogen de welwillende wijsheid van een biechtvader, die alles al veel eerder gehoord heeft en veel erger. Betrouw baar trefpunt derhalve kan het café zijn, betrouwbaar trefpunt van men sen die bijeen horen, zo maar, omdat ze stamgasten zijn of binnen het ver band van een vereniging, die nu een maal aangewezen is op ruimte en vaak voor alle activiteiten een plaat selijk horeca-bedrijf als het vanzelf sprekende tehuis beschouwt. Niet in de laatste plaats om deze reden is de maatschappelijke functie van het café niet te onderschatten. Het is waar, dat een andere benade ring evenzeer mogelijk is. Men kan erop wijzen, dat er gevaren verbon den zijn aan een frequent cafébezoek. Men kan stellen, dat er in de loop van de eeuwen mensen geweest zijn, die nooit in een herberg hadden moe ten komen en dat er gevallen aanwijs baar zijn van morele achteruitgang, die is terug te voeren op invloeden opgedaan in de tapperij. Maar dat is, met uw welnemen, de zaak om draaien. Dat is een maatschappelijk verschijnsel beoordelen naar degenen, die er misbruik van maken. Niette min zal men wijzen op ergerlijke vor men van drankmisbruik, de nadruk leggen eventueel op periodes in ons historisch verleden, waarin dat drank misbruik ging lijken op een nationale ramp of, nog eerder in de geschiede nis, op een nationale deugd. Natuur lijk zijn er in de sociale disharmonie van het laatste kwart der negen tiende eeuw de nodigen geweest, voor wie een vlucht uit de vaak al te harde realiteit een vlucht in de drank betekende. Maar tezelfdertijd komt daar „de nieuwe kracht, die ons om hoog zal dragen", zoals Henriëtte Roland Holst het zegt, en dezelfde gelegenheid, die de vlucht van de zwakke mogelijk maakt, biedt de sterken ruimte om te confereren en Boerenherberg van Joos van Craesbeeck 1605-1654).

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 10