BIJ DE FOTO'S Linksboven: Kijkje in een van de nederzettingen op de Trobriands. Rechtsboven: Een grasrokje in fel rood, blauw en geel materiaal. Linksonder: Houtsnijwerk, veelal van zwart ebbenhout en teakhout gemaakt. Rechtsonder: De bewerkte boeg van een kano. (Foto's van de schrijver) omgeven door stevig hekwerk (om wilde en tamme varkens buiten te houden), is soms 6 voet lang en vormt tevens een handelsartikel. Men ruilt de vruchten tegen zeedieren, die door vissers worden aangevoerd. De vissers hebben ook nog andere ruilobjecten, zoals parels. Deze zijn niet perfect rond en/of egaal van kleur. De kleur va rieert tussen parelgrijs en zwart. Van de hoteleigenaar, die ondanks de korte tijd dat hij hier woont, een enorme kennis heeft vergaard omtrent de eilanden, de bevolking en haar gewoonten, vernamen we dat de Japanse gecultiveerde parel de plaatselijke parelvangst bijna niet meer rendabel maakt. Verder vertelde hij ons, dat de bewoners (ongeveer tienduizend) zich zeer aan hun tradities en gewoonten houden en dat de duizenden Amerikaanse airforce-mannen, tijdens de oorlog hier gestationeerd, daar zelfs geen verandering in hebben kunnen brengen. Eilanden van de Liefde". Deze naam is voornamelijk te danken aan de vrije liefdeswandel vóór het huwelijk èn, tengevolge van een vrouwenoverschot, de jacht op mannen, eenmaal per jaar. Babies krijgen is niet het gevolg van omgang met mannen. Nee men denkt dat de vrouw of in vies water heeft gebaad, óf in contact is geweest met een gestorven vrouwelijk familielid, dat een hand op haar hoofd heeft gelegd. Wil de vrouw niet zwanger worden, dan draagt ze een soort hoofddeksel, 's Avonds na het diner vergastte men ons op een sing- sing. Dit is een danspartij met zang begeleid. Elke dans beeldt iets uit, zoals oogsten, oorlog voeren of een moedervogel, die haar verloren kroost zoekt en vindt. De volgende dag maakten we een tocht met outrigger- kano's. Via kreken door mangrove-moeras voeren we naar de zee. In deze kreken zijn zo goed als geen kroko dillen. Maar enkele weken tevoren had men echter nog een menseneter geschoten, die meer dan vijf meter lang was. Op de gehele eilandengroep zijn ongeveer achttien blanken aanwezig, voornamelijk mensen van het gou vernement en de missie. Het voornaamste exportartikel is kopra. Behalve op de plantages vindt men de kokos palmen langs het strand, bij de dorpen en langs de vele wegen. Daar deze eilanden een vitaal punt waren ge durende de oorlog, hebben de Amerikanen er twee grote vliegvelden en een enorm wegennet aangelegd. Door het weinig intensieve gebruik verkeren vele geasfalteerde wegen in verwaarloosde toestand, evenals één van de vrachtwagens, die ik zag; een automobiel anno 1942, met de gepaste naam „Spirit of Protest". Na een vaarwel sing-sing op het vliegveld gingen we, uitgewuifd door vele lokale schoonheden, op weg naar Port Moresby, althans dat dachten we. Aangezien het bijzonder helder weer was, konden we al de koraal atollen en eilandjes goed zien. Boven het vasteland gebeurde er iets, dat niet in reclame folders vermeld wordt, maar dat tóch kan voorkomen, namelijk motorstoring, juist boven de uitlopers van het gebergte. De stewardess deelde ons mede dat men het „op de bok" beter oordeelde te landen, daar één van de motoren niet naar behoren functioneerde. Na het landen hoorden we dat de motor reeds enige tijd uitge vallen was. Na drie kwartier kwam een zustervliegtuig ons ophalen van dit verlaten en vergeten oord, Popon- detta genaamd. Het was een indrukwekkend uitstapje. 7

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 9