De Trobriands: EILAN DOOR B. ENGEL, onze speciale correspondent in het Verre Oosten, Op ongeveer honderd mijl van de N.O.-kust van Australisch Nieuw- Guinea (8V20 Z.B., 151° W.L.) ligt een groep eilanden, de Trobriands genaamd. Men noemt ze ook wel de „Eilanden van de Liefde", naar de mythen die hierover de ronde doen. De vliegtocht vanuit Port Moresby duurt ongeveer 2% uurwaarbij over de Owen Stanley Range, een hoog gebergte met toppen tot ruim 13.000 voet 4000 meter) gevlogen wordt. Boven de eilandengroep aangekomen, viel ons de bouwwijze van sommige nederzettingen op, namelijk een plein met huizen concentrisch er omheen. We landden op een voor dit eiland enorm grote landingsbaan, een over blijfsel uit de laatste wereldoorlog. Daar werden we verwelkomd door één officieel persoon, die malaria- „knock-down"-pillen uitreikte, en tientallen bewoners, die handwerk te koop aanboden. De bevolking bestaat uit een menge ling van Polynesische en Melanesische afstammelingen. In vergelijking met de bewoners van Papoea en Nieuw- Guinea zijn deze mensen van nature zeer vriendelijk en goed gemanierd. de jacht op mannen, eenmaal per jaar 6 Men zal zelden om kauwgom vragen (zéér gewild) zonder daar iets tegen over te stellen. Dat is niet kulu. Toen het toch eens gebeurde, antwoordde ik dat het niet kulu was. Het resultaat: een grote glimlach en daarna de af tocht. Met kleine open vrachtwagens werden we (de passagiers van het chartervlieg tuig en de bemanning) naar het hotel gebracht, waar een andere groep be woners ons opwachtte met hun waren. Hun handwerk is erg gewild in Papoea en Australië en be staat uit houten schalen, kommen, tafels, wandelstok ken en figuren. Veel wordt hiervoor teakhout en zwart ebbehout gebruikt. De kunst van het houtsnijden gaat over van vader op zoon. Met primi tief gereedschap, zoals een bijltje en een mes van ruw hout, geven ze vorm aan hun on derwerp. Voor het polijsten gebruiken ze een stuk hoorn of tand, waarmee ze eindeloos lang over het hout wrijven. Vele vrouwen bie den zelfgemaakte, felgekleurde gras rokjes te koop aan. Elk dorp heeft zijn specialiteit in houtsnijwerk. De dorpen zijn bijna alle gelijk qua bouw en opzet. Zij bestaan uit een aantal woonhuizen en voorraadschu ren. Laatstgenoemde zijn zeer degelijk gebouwd, voornamelijk met het oog op de rondlopende varkens. Ze zijn gevuld met hoeveelheden van een soort aardvrucht, yam genaamd. Dit is een volksvoedsel naast de sweet- potatoes, wortels enz. De yam wordt verbouwd in tuinen,

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 8