groeiende stroom buitenlandse bezoekers Overzicht van de geweldige drukte-na-afloop in 't Koelschip. De rondleiders, de obers, de tapper, in 't kort, de gehele ploeg van de heer Souman staat paraat om de nieuwe stroom gasten twee nuttige en plezierige uren te bezorgen. Dadelijk bij binnenkomst vertrekt de eerste groep van twintig personen naar het brouwhuis. Vervolgens iedere vijf minuten een nieuwe groep. Vaak bibberend in hun zomerkleren horen ze in de gist- en legkelders de nauwkeurige explicatie van hun gids aan. Soms wordt daar, ondanks de kou, toch ook nog een vraag ge steld Met een gevoel van opluchting bereiken ze dan weer het warmere deel van het bedrijf, de bottelarij, waar ze met intens genoegen naar de voortglijdende flesjes kijken. In 't Koelschip aangekomen krijgen de liefhebbers, en dat zijn ze praktisch allemaal, een glas bier aangeboden. Als alle groepen boven zijn gekomen is het moeilijk geworden een stoel te vinden. Het balcon, met zijn prachtig uitzicht op de binnen stad, biedt dan vaak uilkomst. Er wordt druk gepraat en men wisselt ervaringen en goede adressen uit. Het verkoopstalletje met Heineken attributen is steeds omgeven door een groep kijk- en kooplustigen, vaak komen Willy en Emma handen te kort om allen te helpen. T-shirts zijn wel het meest in trek. Behalve voor een kort toespraakje en enkele organisatorische aanwijzingen klinkt de stem van de heer Souman ook door de microfoon om te vragen of er wellicht een jarige onder zijn gasten is. Kinderlijk blij komt een baardige man met flambard naar de tap. Hij kan bewijzen dat hij vandaag een jaartje ouder wordt. Hij wordt gelukgewenst en ontvangt een Delfts blauwe pul. Spontaan wordt hij toegezongen. Zoetjesaan raakt 't Koelschip leeg. Op hun verdere zwerf tochten zal wellicht het Heineken embleem de bezoekers her inneren aan een paar gezellige uren in Amsterdam. De pilsjes vliegen weg! 5

Vers van 't Vat | 1967 | | pagina 7