I Het leven op de brouwerij gedurend I i 1 ft l Het gedenkraam, dat na de oorlog door het personeel in Rotterdam werd aan geboden. Het onderschrift luidt: Aan de directie aangeboden in dank voor al hetgeen lij tijdens de oorlog gedaan heeft voor personeel en gepensioneerden." Eveneens in de gang van het bedrijfskan- toor vinden we de plaquette, die rechts boven op de volgende pagina is afgebeeld. ENKELE HERINNERINGEN AAN DE MOEILIJKHEDEN, MOGELIJK HEDEN EN „ONMOGELIJKHEDEN" UIT DE OORLOGSJAREN De ouderen onder ons zullen elk jaar wanneer begin mei nadert, ongetwijfeld met hun gedachten terug gaan naar de tweede wereldoorlog, die in mei be gon en vijf jaar later in diezelfde maand eindigde. De redactie werd dit jaar op versterkte wijze aan die dramatische periode uit ons leven herinnerd, doordat er bij de oude foto's van het bedrijf, die zij op haar oproep ontving, verschillende opnamen waren, die betrekking hadden op het leven op de brouwerij tijdens de oorlog. Dit is aanleiding geweest om voor ons meinummer een artikel te brengen, waarin toestanden en gebeur tenissen uit de tweede wereldoorlog weer tot leven worden geroepen. Een artikel, dat in het bijzonder een indruk wil geven van de omstandigheden waar onder de Heineken-gemeenschap in die jaren ge leefd en gewerkt heeft. Dank zij de medewerking, die wij van verschillende kanten ontvingen, is dit verhaal, dat u hieronder aantreft, tot stand gekomen. Wij zijn in het bijzon der dank verschuldigd aan de heren Emmens en Dijkema (Rotterdam) en de heer Seger (Amster dam), die de stof voor dit verhaal vrijwel kant en klaar op de redactietafel brachten. Rotterdammaart 1962. Wanneer men zijn gedachten nog eens over de periode van de tweede wereldoorlog laat gaan, dan blijft daarvan enerzijds over de onaan gename herinnering aan de doorlopende druk der onvrijheid en de angst voor het in hechtenis nemen of deporteren van familieleden en vrienden naar Duitsland, en anderzijds het prettige gevoel van saamhorigheid en vertrouwelijkheid ten opzichte van mensen, waarmee men tot aan het tijdstip van de oorlog nauwelijks of geen contact had. Alleen diegenen, die zich uitgesproken pro-Duits hebben getoond, waren daarvan natuurlijk uitgesloten, maar op De binnenplaats van de brouwerij in Rotterdam, 1942. Het biertransport vond al grotendeels plaats met paard en wagen; de vrachtwagens reden op lichtgas. de brouwerij althans in Rotterdam was er slechts één figuur, die destijds als anti-Nederlands bekend stond. Hoewel deze man op zichzelf wel eens aanleiding tot moeilijke en gevaarlijke situaties gaf, waren de samenwerking en het begrip tussen de overige Heineken- mensen toch zodanig, dat dit nimmer tot ernstige bot singen heeft geleid. Wanneer wij de moeilijkheden, die ten gevolge van de Duitse bezetting voor de brouwerij ontstonden, nog eens nader bezien, dan kunnen wij die in drie categorieën verdelen, namelijk de moeilijkheden op het gebied van de grondstoffenvoorziening, de problemen in verband met het transport en ten slotte de zeker niet onbelang rijkste kwestie, de voedselvoorziening van het personeel 6

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 8