ogenblik verwacht worden: men wist echter niet of het nog twee dagen of twee maanden zou duren. Spanning dus onder het personeel van de brouwerij. Spanning ook in het gezin van de heer Feith, niet alleen vanwege de afloop van de oorlog, maar ook vanwege de blijde gebeurtenis die op komst was. Toen kwam, nadat sommige te optimistische lieden al eens het gerucht in de brouwerij gebracht hadden dat de oorlog ten einde was, op 9 februari een telefonisch bericht binnen: ,,'t Is een feit!" Diezelfde lieden dachten op het horen van dit bericht, dat de oorlog afgelopen was. Het bleek echter een Feith te zijn, een zoon met wiens ge boorte het gezin van de heer Feith op die dag verblijd werd. Hoewel dit natuurlijk een vreugdevol bericht was, moesten genoemde optimisten nog bijna drie maan den wachten om de werkelijke afloop van de oorlog te beleven. De ondergrondse op de brouwerij Tegen het eind van de oorlog was in het kantoorgebouw het hoofdkwartier van de ondergrondse van de stad Rotterdam gevestigd. Op zekere dag, omstreeks de jaar wisseling van '44 op '45, moest de hele tweede ver dieping ontruimd worden, zogenaamd om elektriciteit en verwarming te besparen. In werkelijkheid werd hier genoemd hoofdkwartier ondergebracht. Vooral in de laatste maanden van de oorlog heerste er in het kantoor gebouw een grote „ondergrondse" bedrijvigheid. Zelfs tot de illegaliteit behorende lieden werden 's avonds of 's nachts alleen toegelaten, indien zij het wachtwoord noemden. Er was van dit centrale punt uit een breed contact door de hele stad (en verder met het hele land) via vele illegale telefoonlijnen. Om deze contacten tot stand te kunnen brengen was een aparte telefooncentrale inge richt. In het kantoorgebouw liepen vele leden van de ondergrondse organisaties gewapend rond. Men moet er dan ook niet aan denken, wat er gebeurd zou zijn als de Duitsers eens achter dit alles waren gekomen. De brouwerij zou dan wellicht in een vesting veranderd zijn. Gelukkig is het altijd goed gegaan. En zo is de oorlog naar de omstandigheden voor onze brouwerijgemeen schap nog goed afgelopen. Eindelijk was het dan toch een feit!! In plaats van Duitse soldaten, die slap bier kwamen halen, verschenen onze bevrijders, de Cana dezen, die zich te goed deden aan een voor deze ge legenheid speciaal achtergehouden partij vooroorlogs, goedgelagerd Heineken-bier! Ir. J. A. Emmens L. F. W. Dijkema Naschrift. Om dit historische verhaal niet dl te lang te maken, moesten verschillende dingen, zoals bijvoorbeeld het herbergen op de brouwerij van onderduikers na Dolle Dins dag en het droog oefenen met stenguns op de Kegel baan enzovoort, helaas onvermeld blijven. 13

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 15