What's in a name Onmiddellijk reeds bij het binnenkomen wordt de aan dacht in beslag genomen door de bijna vijfhonderd pul len, die in lange rijen langs de wanden hangen. Bierpullen en nog eens bierpullen, groot en klein, in allerlei vorm en kleur, van allerlei materiaal vervaardigd, de meeste zonder, maar sommige met een verborgen grapje er in, zijn hier bijeengebracht. Alles wat hier hangt is echt en zeer bijzonder. Bekijk bijvoorbeeld maar eens die „Nürnberger Trichter", een pul, die in vorm en kleur, met een rood duiveltje als handvat, de herinnering levendig houdt aan het befaam de vooroorlogse cabaret. Of die andere pul dicht daarbij, die het model van een koolraap heeft, met de traditionele afbeelding van „Jantje lacht en Jantje huilt" erin ge sneden. Er zijn bierpullen, die ogenschijnlijk niet leeg te drinken zijn, omdat de rand geperforeerd is met tien tallen gaatjes. U kunt uren zoeken naar de oplossing van het grapje, maar de eigenaar grijpt de pul stevig vast bij het handvat en toont u, dat ge hem leeg moet zuigen. Als hij er niet bij zegt, dat tevens een gaatje in de handgreep moet worden afgedekt, krijgt u er nog geen druppel uit. Er zijn pullen met portretten in de bodem, die pas zicht baar worden als de laatste teug gedronken is en de onderkant tegen het licht wordt gehouden; er is een pul niet een levensgrote kikker, die opduikt wanneer u bezig bent van het heerlijke gerstenat te genieten. Engeland is vertegenwoordigd met tinnen bierpullen met glazen bodems., dit werd indertijd gedaan om te voorkomen, dat ronselaars op de bodem van de bierpul munten lieten vallen, want de jongens, die zo'n pul leegdronken, hadden het geld ook geaccepteerd en waren zo gestrikt. U ziet pullen uit bijna alle landen ter wereld, van tin, aardewerk, ivoor, koper, porselein, brons, hout, in al lerlei vormen. Te veel om in het kader van dit artikel te behandelen; gaat u zelf eens kijken, wat deze verza melaar, die naast bierpullen ook nog speeldozen, Napoleons, wandborden, sierkurken, koperwerk, enz. verzameld heeft, bij elkaar heeft weten te brengen. U zult van een bezoek zeker geen spijt hebben. Wereldberoemd Natuurlijk is het dwaasheid om veel te zoeken achter de naam, die iemand draagt; maar wel kan men consta teren, dat die van Marchal niet beter gekozen had kunnen worden; omdat deze maarschalk niet slechts een voor treffelijk keurkorps pullen bij elkaar heeft weten te brengen, maar tevens met zijn leiderscapaciteiten een „zwart paard" tot een wereldberoemd ontmoetingspunt in Utrecht gemaakt heeft. Elet was nog vroeg die avond, toen we ons eerste pilsje dronken het was zeer laat toen we voor het laatst nipten aan ons „Prinselijk" biertje uit de veel geprezen bokaal, maar. we waren vele ervaringen rijker geworden. G. W. HARDEVELD KLEUVER Jr. „What's in a name?" zei Shakes peare al en dat zeggen wij nu ook weer als wij ontdekken dat wij m Amsterdam een mijnheer Leef- lang hebben en in Antwerpen een mijnheer Kortleven!

Vers van 't Vat | 1959 | | pagina 7