opsteeg. Van de wijze waarop deze aanblik van het Kivu meer en zijn oevers door het brein van de Duitse officier werd verwerkt, weten we alleen dat het hem aan het Luganomeer deed denken. Comfortabel klimaat Aan de noordoever van het Kivumeer, gelegen op de punt van de oostelijke lavatong, is Kisenyi gebouwd, met iets westelijker juist over de grens zijn Kongolese weder helft, Goma. De ambtenaren komt de eer toe deze oorden, met voor midden-Afrika het zeldzaam gecombineerde comfort van een droog en niet te warm klimaat (20°), geen muskieten of malaria, geen slaapziekte, prachtige tropische bloemen, een zeer lui strand en koel zwem water (het meer komt tot 500 m diepte) zonder kroko dillen en bilharzia, te hebben ontdekt als een gunstige plaats om arbeid te verrichten. Sindsdien zijn er winkels gekomen om de mensen van de omliggende plantages van het nodige te voorzien. Bureaus van enige grote maatschappijen hebben zich er gevestigd. Van de industriële vestigingen is, na de brouwerij, alleen de fabriek voor de verwerking van de pyrethrum, waar van in de omstreken, naast koffie en thee, veel plantages zijn, van enige omvang. Het in deze fabriek geproduceerde extract uit de pyrethrumbloemen is insectendodend en wordt voorna melijk naar de V.S. uitgevoerd. De vraag naar perethrum op de Amerikaanse markt is van jaar tot jaar zeer wis selend. Dit is, vreemd genoeg, niet afhankelijk van het waarschijnlijk tamelijk constant aantal insecten in de V.S., doch van een van tijd tot tijd optredende, onvoor spelbare, epidemische angst voor het insect, zoals men mij hier vertelde. Naast de brouwerij en de pyrethrumfabriek zijn de vele andere ondernemingen, die Goma-Kisenyi telt, klein, wanneer men alleen op de omvang van het bedrijf let. Zou men alleen letten op het briefhoofd van brieven en rekeningen van deze ondernemingen, dan krijgt men visioenen van bedrijven die net zo groot en veelzijdig zijn als een Unilever, en die de brouwerij met haar armoe dige specialisatie in het maken van bier en limonade in belangrijkheid ver achter zich laten. Dit gevoel voor grandeur, hetwelk zich ook manifesteert buiten de brief hoofden, is tamelijk typisch voor de mensen hier en is misschien het gevolg van het pioniersbestaan, dat men noodgedwongen in de wildernis hier moet lijden. Heersende kaste Het inheemse bevolkingsdeel van GomaKisenyi wordt in hoofdzaak gevormd door de Bahutus, afkomstig uit Ruanda. Het is een vriendelijk volk, gauw geneigd tot lachen, kan eindeloos praten over niets en vindt werken in het algemeen geen boeiende bezigheid, doch noodza kelijk om op het einde van de maand wat geld op zak te hebben. Het noodzakelijke werk wordt in alle opge wektheid gedaan, en er is altijd wel iets om de aandacht wat af te leiden: in de eerste plaats de gesprekken over niets, voorts voorvallen als het voorbijkomen van een Europeaan, die steeds nieuw werk voor zichzelf schijnt te bedenken, een ongeluk als het vallen van een of ander voorwerp op het hoofd van iemand anders, een vecht partij of een langskomende bruiloftsstoet; beide laatste zijn redenen om het werk volledig in de steek te laten. Deze verstrooide geestesgesteldheid, die bij bepaalde atmosferische condities zeer apert kan zijn, geeft aanlei ding tot min of meer komische misverstanden, die op den duur iedere Europeaan razend maken. Het is mogelijk dat de apathie in het werk van de Bahuta een gevolg is van De plaats aan het Kivumeer, vóór en na de bouw van de brouwerij. 11

Vers van 't Vat | 1959 | | pagina 13