„Tijdelijk" en „niei tijdelijk Behalve het kantoor staat er nu op ons terrein in Den Bosch nog een tweede „tijdelijk" ge bouw, namelijk het ontvangstzaaltje, waarvan u hier een binnen- en buitenopname ziet. Een zeer gerieflijk zaaltje, in zachte pasteltinten uit gevoerd, dat, ook weer tijdelijk, gebruikt wordt als eetzaal voor het kantoorpersoneel zolang de nieuwe kantine niet gereed is gekomen. Als bij zonderheid willen wij nog vermelden dat het hele gebouw binnen veertien dagen werd opge trokken. Dan ziet u nog een foto van een vijftal in aan bouw zijnde huisjes (vier achter elkaar en één geheel rechts), met ieder twee woningen onder één kap, die in Engelen ja, zo heet de ge meente echt door Heineken voor employés gebouwd worden. Hierop zullen wij een ander maal nog uitvoeriger terugkomen. Nieuw zijn ook de geheel roestvrij stalen koelers in deze kuipen, die in staat zijn de temperatuur van het in gisting zijnde bier binnen vrij korte tijd naar be neden te drukken, zodat dit bier met een lage tem peratuur kan worden afgeleverd. Met een speciale koeler kan het jongbier met een temperatuur onder 0° C. naar de legkelder gebracht worden. Tevens zijn in de gistkelder ondergebracht ruimtes voor opstel ling der diverse be- en verwerkingsapparatuur. Het water, nodig voor het gehele bedrijf, wordt uit de grond gepompt, waarvoor 11 wellen op een diepte van 50 meter zijn geslagen. In het waterstation wordt het grootste gedeelte van dit water onthard tot de gewenste hardheidsgraad om het geschikt te maken als brouwwater. Een gedeelte van dit „zach te" water wordt in speciale koelers gekoeld tot 1 3 C. Dit water wordt naar de ziederij gepompt om daar te dienen als koelwater voor de uit de brouwketels afkomstige hete wort. Het aldus opgewarmde water wordt opgevangen in grote bakken en als warm brouwwater weer in de brouwketels gebracht. De benodigde kou voor de koeling van dit water alsook van de gistkelder wordt opgewekt in drie ammoniak- compressoren, elk met een cap. van 240.000 kcal/uur, welke compressoren met regelapparatuur etc. in het uitgebreide deel van de machinekamer zijn opgesteld. De opbouw en de eindmontage van de hierbesproken afdelingen zijn vrij snel gereedgekomen. Met de ziederij bijv. is begin november vorig jaar begonnen terwijl gehoopt wordt eind maart het eerste brouw sel te kunnen maken. De buitenwanden van het ziederijgebouw bestaan uit dubbelwandige geïsoleerde aluminium panelen, hetgeen dit gebouw een geheel eigen cachet geeft, wat op de foto duidelijk tot uiting komt. Over het gedeelte dat thans nog in aanbouw is, hopen we later nog eens in „Vers van 't Vat" terug te komen. ir. j. a. blaauw

Vers van 't Vat | 1958 | | pagina 12