li 'mm ^Bekaaicle diplomat Onze brouwerij in Soerabaja bevolking nu werkelijk lui, zoals je wel eens hebt horen zeggen. En clan kom je tot de conclusie dat dat bepaald niet het geval kan zijn. Dat alleen de mentaliteit geheel anders is en dat het tempo stukken lager ligt dan wat wij in Europa gewend zijn. En dan pieker je meteen over de problematiek die hier ligt voor de Indische overheid, die begrijpelijkerwijze het levenspeil van haar bevolking zo snel mogelijk wil opvoeren, maar uiteraard nooit een Europees niveau kan bereiken zonder de eigen Indo nesische aard geweld aan te doen. Wat valt er nog meer op in Indonesië? Dan denk ik aan die nu nog betrekkelijk kleine groep Hollanders die zo bewonderens waardig zich door alle moeilijkheden heen slaat. Want die zijn er! Essentiële goederen, zoals melkpoeder, zijn vaak niet te krij gen of peperduur. Huisvesting dat geldt gelukkig niet voor onze mensen is uiterst moeilijk te krijgen. Toelatingsbewijzen voor vervangers van verlofgangers of voor nieuw stafpersoneel, vragen maanden en maanden of worden niet verleend. Bootpas sage naar Holland moet al een jaar te voren besproken worden. Maatregelen op het gebied van import en deviezenverkeer ver anderen met de dag. En ga zo maar door! En ondanks dat alles tref je onder die Hollanders een geest aan die je je moeilijk beter kunt indenken. Natuurlijk wordt er ook wel eens gekankerd. Maar laten ze daar nu vooral niet denken dat dat in het moederland niet gebeurt! Wanneer je in Indonesië bent, voel je je toch enigszins in Hol land, maar dan in Holland op zijn best. In Singapore is dat heel anders. Daar drukt het Engelse stempel zwaar op het hele leven. Het cricketveld ligt in het hartje van de stad! Daar vormen de Hollanders een kleine kolonie, die zich begrijpelijk aanpast aan de Engelse gewoonten, waardoor je je daar meer „op visite" voelt, terwijl je in Indonesië meteen „thuis" bent. Niet dat het in Singapore niet prettig zou zijn. Beslist niet. Er is o.a. een voortreffelijke Hollandse Club, waarin onze mensen een zeer grote activiteit aan de dag leggen. Ik zag er een cabaret-avond die voor 80 door hen werd gedragen. Werkelijk alleraardigst. Maar de eenvoud en de intimiteit, die ons Hollanders in de grond van de zaak zo dierbaar is, die tref je geloof ik eerder in Soerabaja dan in Singapore. Om precies te zijn van de dochtermaatschappij, de Archipelago Brewery Company (1941) Ltd. Het doet ons genoegen, dat verscheidene employé's onzer maatschappij, zowel manne lijke als vrouwelijke, hun vrije tijd o.m. be steden aan hun vak-ontwikkeling, hetgeen blijk geeft van een juist inzicht in hetgeen het bedrijfsleven en dus ook onze maatschap pij nodig hebben. In de loop van 1955 heeft wederom een aantal employé's met succes examens afge legd, maar niet allen hebben daarvan opgave gedaan aan Afd. Personeelszaken. Aanvangende met dit nummer zijn wij voor nemens de behaalde diploma's van tijd tot tijd in Vers van 't Vat te publiceren. Wij moeten op het ogenblik volstaan met onder staand lijstje, dat wij uit Rotterdam ontvin gen, maar hopen gaarne, dat dit in het volgende nummer kan worden aangevuld mei nagekomen opgar en, óók uit Amsterdam. Moderne Bedrijfs-Administratie. J. Nobel Afd. Boekhouding Nederl. Handelscorrespondentie H. H. W. Norp Franse Handelscorrespondentie. R. G. Hölscher Afd. Inkoop Mej. J. M. Kleyngeld secr.esse drs. Gora- bert Mej. A. Smit Afd. Boekhouding Mej. M. Spaanderman Afd. Buitenland Duitse Handelscorrespondentie. Mej. J. van Voorene Afd. Correpondentie Middelbare Handelsavondschool. W. van der Burgh Centrale Mag. Adm. P. de Kievit Afd. Export A. J. Spelbrink Afd. Inkoop Spreekvaardigheid Engels. Mej. J. M. H. Metz Afd. Export Stenografie. Mej. M. M. J. Schönberger (Ned., Engels en Duits) Afd. Corr. Mej. A. Voogt (Engels) Afd. Export Mej. W. J. v. Baarle (Nederl.) Afd. Corr. Mej. J. van Voorene (Frans) Afd. Corr. Chemisch analyste (le gedeelte). Mej. N. M. Kok Laboratorium Avond-MULO. M. Luksen Afd. Expeditie Allen hartelijk gefeliciteerd met het behaalde succes! DANKBETUIGING Zeer gaarne betuig ik directie, staf, vertegen woordigers en andere personeelsleden van onze brouwerij mijn hartelijke dank voor de waarderende woorden en prachtige geschen ken, waarmede men mij op 30 September j.l. heeft vereerd. Deze dag en de 3e October, toen ik in de Raadskelder de gelukwensen en geschenken van zovele brouwerijrelaties in ontvangst mocht nemen, zullen voor mij onvergetelijk blijven. E. Grevink. IN VASTE DIENST AANGESTELD: Amsterdam: 1- 7-1955 J. Moes, bankwerker 1-10-1955 C. Lucke, tapkelder Rotterdam: 1- 6-1955 C. Hofman, bottelarij 1- 6-1955 H. Gorree, onderhoud I 1- 6-1955 L. Rijkhoek, onderhoud I 1- 6-1955 H. J. v. Loon, expeditie 1- 6-1955 J. Cornax, biermagazijn 1- 7-1955 C. Goudswaard, onderhoud 1 1- 7-1955 A. R. R. Grimme, emballage 1- 7-1955 F. Sweben, garage werkplaats 1- 7-1955 J. v. Amerongen, garage werkpl. 1-10-1955 G. C. W. Sterrenburg, bottelarij 1-10-1955 J. Boelhouvver, onderhoud I 1-10-1955 A. Jansen, magazijn 1-10-1955 J. Naerebout, onderhoud I Eindhoven: 1- 7-1955 J. Tb. v. Gog

Vers van 't Vat | 1955 | | pagina 6