inöRuk van het veRRe oosten halnïpjc voT h;,lTjc J T j zig zijn: of wanneer je, N I a's het allang donker 5 Dank zij de goede zorgen van collega Kleingeld werd ik er aan herinnerd dat de verschijningsdatum van dit nummer weer angstig dichtbij komt. Zo een week of wat vóór een nummer „uit" moet komen, krijgen zijn mede-redactieleden en wie er nog meer wel eens wat schrijft voor ons personeelsblad, een briefkaart met de datum waarop de kopij „binnen" moet zijn. Uitermate nuttig, want anders zou het er maar slecht uitzien met het ver schijnen van ons krantje. Deze inleiding interesseert U waarschijnlijk allerminst, maar je verplaatst je tenslotte niet één, twee, drie weer naar de Far East, wanneer je alweer ruim vier maanden hebt uitgekeken op de ruïnes van het ik mag wel zeggen „voormalige" 2e Weteringplantsoen. Wanneer je een stukje moet schrijven doe je maar het beste om op te schrijven wat je het eerst te binnen schiet. De rest komt dan wel. Nu dan. Ik heb het vorige nummer er nog eens bijgehaald en onder andere geconstateerd dat het woord bier er helemaal niet in voorkwam. Uitermate vreemd, en alleen maar te excuseren door het „wordt ver volgd" waarmee het artikeltje eindigde. Want bier hoort Dij de tropen zo als knopen aan een broek, 't Is dat we het deze zomer eindelijk ook weer eens lekker warm hebben gehad, maai waar anders ter wereld kan je beter en meer genieten van een Pilsje dan rond de evenaar? 't Begon al bij aan komst in Singapore. Tjonge, wat viel dat glaasje fustbier op het vliegveld er goed in! Vanzelfsprekend een product van de Mala- y.a ziet een slijterij in Singapore er uit! yan Breweries,1) in dit geval „Anchor-beer" dat met „Tiger-beer", het andere merk van onze brouwerijen daar, de markt beheerst. Je ziet nog wel andere bieren, zelfs vrij veel, vooral Beck's en Carlsberg, maar die zijn toch niet zó populair. In wat wij in Holland een slijterij zouden noemen, zie je ze allemaal netjes naast elkaar staan. Voor de zogenaamde lichtsmaak zijn ze daar kennelijk niet zo bang, want je ziet de flessen ook buiten staan, netjes gebundeld in partijen van 12 stuks. De „handy-pack" oftewel „draagdoos" van het Oosten! Met wat wij een touwtje zouden noemen, maar wat in werkelijk heid het best met raffia valt te vergelijken, binden ze daar van alles aan elkaar, 't Is werkelijk geen vertoning wanneer je een vrouw voorbij ziet schuifelen die een levende vis draagt aan zo'n touwtje dat bevestigd is aan de rugvin. Dat arme beest zwom nog geen vijf minuten geleden rond in een teil waarachter, op een kist, een drum gevuld met water. Uit een gat stroomt het water in de teil, en van tijd tot tijd wordt met een leeg conser- venblikje wat uit de teil in de drum overgeheveld, zodat de vis sen steeds in stromend water zwemmen. En wel te verstaan, met dat touwtje al aan hun rugvin, dat recht omhoog steekt, doordat het raffia-achtig is. De vis die je aanstaat til je dus zó uit het Alles gaat met een touwtje: zelfs de rugvin van een vis is van een touwtje voorzien, waaraan de koopster hem straks spring levend uit het stromend fwater opvist en er zó mee wegwandelt water, waarna hij gehangen wordt aan een ouderwetse weeg schaal. Zie de foto. Je staat ook even vreemd te kijken, maar dan op een andere manier, wanneer je. bij aankomst in Singapore op een formulier o.a. moet invullen van welk ras je bent. Op dat moment gaan je gedachten even terug naar de persoonsbewijzen onzaliger na gedachtenis uit de bezettingstijd. Overigens wordt die vraag ook in tal van andere landen gesteld, zodat dit niets specifiek „Singapore's" is. In Indonesië echter niet. Ik werd ook daar door de douane-beambten en immigratie-autoriteiten zeer beleefd en vrij vlot, behandeld. De eerste kennismaking met dit land was zodoende meteen prettig. Ook omdat ik in het Hollands werd aangesproken. Die gunstige indruk is tijdens mijn gehele verblijf in Indonesië blijven bestaan. Van haatgevoelens jegens de Hollanders heb ik niets gemerkt. Integendeel. De bevolking was overal voorkomend en vriendelijk. Op de passar markt) in Malang of in het vis sersplaatsje ten zuiden van Djembr, waar verder geen Europeaan viel te bekennen, voelden mijn metgezel en ik ons geen ogen blik onveilig. Ik kwam daar op mijn tocht door Oost-Java langs met drs. De Jong, van de firma (acobson van den Berg, het bekende handelshuis dat het Heineken's bier over de Archipel distribueert. En wanneer je op zo'n WSM tocht de bevolking ziet werken in de rijstvel den, waar de rijst-aren w- volgens de adat, wori,en :,fSe™edcn. tHH/Pi Hm-"Imi it waar ze van soch- fcjrwi tends vroeg tot HU is, een vrouwtje ziet HÈF B zitten op de passar. met op de grond voor zich haar koopwaar, bestaande uit vruchten of gedroogde vis, dan De handy-packvan het Verre Oosten vraag je je af, is deze

Vers van 't Vat | 1955 | | pagina 5