inöRuk van het veRRe oosten 5 „Chinatown", tie Chinese wijk in Singapore, waar nagenoeg geen Europeaan komt. De „fiets-lax" is het populaire vervoermiddel. zichten bar en bar achterlijk, in andere opzichten stukken vooruit op ons eigen land. Laat ik hier onmiddellijk op laten volgen dat die vooruitstrevendheid wél in Singapore, maar niet in Indonesië valt te bespeuren. In Indonesië bekruipt je bij tijden het gevoel dat ze het wiel nog moeten uitvinden, 't Is werkelijk ongelofelijk wanneer je ziet hoe de gehele rijstoogst door vrouwen in korven op het hoofd wordt gedragen naar een verzamelpunt langs de weg van waar het dan met het zeer vooruitstrevende ver voermiddel de ossekar naar de rijstpellerij wordt ge bracht. Of wanneer je de mannen de meest onmogelijke vrachten ziet „pikollen". Een pikol is een bamboe van 3 meter lengte die over één schouder wordt gedragen met aan weerszijden een last, die bestaat uit bossen hout, grote drums met kroepoek, paddi, of joost mag weten wat. Maar in Singapore sta je wel even raar te kijken, wanneer je van het vliegveld naar de stad wordt gebracht en de lichtreclames ziet aan- en uitflitsen, van een afmeting en met bewegende afbeeldingen zoals je die in Holland maar zelden ziet. Daar is Amsterdam een provincieplaatsje bij. En dan het verkeer! Spaar mij voor het verkeer. Dat is trouwens in Djakarta ook niet mis. Alleen is het in Singapore veel beter geregeld. Wel is waar ben je daar soms 10 minuten onderweg met een auto voor een afstand die je in dezelfde tijd had kunnen lopen, maar dat komt omdat daar een vérdoorgevoerd één- richtingverkeer is, zodat je vaak een heel eind moet rijden voordat je via een rotonde, kan komen waar je wezen wilt. I. Je kunt je er toch geen voorstelling van maken zolang je het niet met eigen ogen hebt gezien. Ik weet niet of dat nu speciaal aan mij ligt of dat het ook anderen zo vergaat, maar voordat ik op reis ging, was het Verre Oosten voor mij een begrip dat in de eerste plaats geassocieerd is met achterlijkheid. Vervolgens met Chinees eten of Indische rijsttafel, en tenslotte met tempels, apen, blote voeten, bananen, transpiratie, palmbomen. Het is natuurlijk oer-stom om, ook vóór je er ooit geweest bent, gelijktijdig aan achterlijkheid en aan Chinees eten te denken. Daarin schuilt niet meer of minder clan een storende gedachtenfout. Reeds het eten dat je in de Chi nese restaurants in Holland krijgt voorgezet verzet zich daartegen. En laat ik daar direct aan toevoegen dat die Chinese spijsjes in Holland suikerbietenpulp met bakkers- stroop zijn, vergeleken bij de hapjes die je in Singapore krijgt voorgeschoteld. De keus van gerechten en het raffinement waarmee deze zijn toebereid. Maar neen, laat ik niet vervallen in een culinair praatje. Als we helemaal geen copy meer krijgen voor ons blad, kunnen wij Werumeus Buning daar eens voor uitnodigen en ik zou hem niet graag het gras voor de voeten wegmaaien. Met die achterlijkheid is het raar gesteld. Want denk nu ook weer niet dat je daar in het meest vooruitstrevende deel van de wereld komt dat zich denken laat. Ik was er tenslotte niet helemaal naast en de UNO is per saldo ook niet mal om grote bedragen ter beschikking te stellen van de „on ontwikkelde gebieden", waaronder Oost-Azië. Je komt er in het land van de contrasten. In sommige op- De kampong naast de „Tiger-Brewery".

Vers van 't Vat | 1955 | | pagina 5