Geen meer? r V 12 Wij zijn niet opstandig of revolutionnair. Als de regering zegt, dat B.B. iets goeds is voor ons en dat we daar allemaal aan mee moeten doen, dan dóen we mee. Van harte. Zoals we mee hebben gedaan aan die vorige B.B. in de oorlogsjaren, welke letters toen de blok- bescherming aanduidden. Wat dan van het opschrift van dit stukje te denken? Wel, het gaat niet over bescherming bevolking, zoals U misschien dacht, maar over blote benen. Een delicaat onderwerp om over te schrijven in een keurig blad als het onze, maar het moet, want wij staan voor een afscheid van iets, dat ons immer zeer ter harte is gegaan: het leven en streven van de dansclub der Rotterdamse Heineken's meisjes, van welke club wij hier de opheffing hebben te signa leren. In de eerste Heineken's revue van 1943 be zong het gezelschap bij de entrée het ballet als volgt: En waar de hoofdzaak om gaat Ai zou men 't anders wanen Dat zijn de onderdanen Waarmee het spel valt of staat. Staan die soms „X" dan lijkt het niks en daardoor keldert het stuk en staan zij „O" dan zegt men zo, ik lach me een ongeluk Wil dus veel plaats verlenen aan goedgevormde henen, dansend, heel vlot in de maat. Waaruit blijkt, dat zonder „girls" geen revue mogelijk is! De dansclub is voortgesproten uit die eerste revue. Na de repetities begonnen eind 1942 en de uitvoering, welke door het bom bardement van 31 Maart eerst in het najaar van 1943 plaats vond, bleven de meisjes, die in het ritmies (zo schrijf je dat geloof ik vol gens het nieuwste Nederlandse woordenboek) dansen een gezellige ontspanning zagen, in een clubje bijeen. Soms viel er wegens huwe lijk of vertrek naar elders iemand af, maar doorgaans bleven de gehuwden en zij, die niet meer bij de brouwerij werkten de dansclub trouw. Hetgeen pleit voor de goede sfeer in de bijna 13 jaren dat de club heeft bestaan. Het dertiende jaar is de meisjes van juffrouw Durang, die de scepter zwaaide, noodlottig ge worden. De dames werden hoe is 't moge lijk ouder en de animo verflauwde; jonge ren hadden in de na oorlogse jaren andere belangstelling. Velen kwamen nog slechts sporadisch, de lessen verliepen, de prestaties gingen achteruit en tenslotte besloten dege nen, die tot het laatst trouw de oefeningen in het primitieve „zaaltje van Kamps" bijwoon den, er mee op te houden. Jammer. De meisjes hebben ons bij verschei dene revue's en andere uitvoeringen van hun charme en hun dans laten genieten en zowel de dames zelf als zij, die met de organisatie van hun optreden waren belast, bewaren aan die jaren de vrolijkste en prettigste herinne ringen. Lommerrijk, Odéon, Arena, Rotter damse Schouwburg, Amsterdam, Arnhem Wie herinnert zich niet het dramatische hoogtepunt van de nachtrepetitie enige uren voor de première van „Da's een feit(h)", toen bij de zoveelste herhaling van de Schotse finale de regisseur dreigde weg te lopen en de voorstelling af te gelasten? Wil Kristallijn's kreet: „Om 's hemelswil Piet, dat niet", in drukwekkend van boven af een trap gespro ken, had op ieder ander ogenblik elkeen in een schaterlach doen uitbarsten, maar trof in het hypernerveuze gezelschap om half zes in de ochtend precies de juiste toon. En in de Rivièra-hal zagen wij eens een kleine Brabander (al op leeftijd), die bij een optreden van ons ballet er toevallig getuige van was dat de dames in heel korte rokjes en „vlinderbroekjes" achter het toneel gereed stonden, vol schrik een kruisje slaan voor zo veel ongerechtigheid. Wij geloven, dat dit het begin van het einde was; de dames wilden langere rokken, maar het publiek denkt over zulke zaken nu eenmaal anders En nu zullen we dus geen blote benen meer zien, waarmee het opschrift van dit stukje is verklaard. Stellig een verlies voor onze Rotter damse brouwerij, niet zozeer om de B.B., maar omdat een prettig stuk personeelsleven is uit gestorven. Misschien zal binnenkort een nieuwe genera tie van charmante en lieftallige jongedames zich weer in Heineken's verband op het rhythmisch (ouderwets geschreven staat het toch beter) dansen toeleggen. Wij hopen het van harte, want wij zouden een „nooit meer" voelen als een ernstig gemis. J reioóelzoen geopend Reizen is genot en lering, 's Levens kruidige specerij; Bij een tocht door verre landen Klopt otis t hart zo ruim en vrij. Reizen kan de geest verrijken Door 't aanschouwen wijd en zijd Van de rijke kennisschatten Die natuur ons heeft bereid. Reizen kan het lichaam sterken Door beweging, lucht en zon En doet jeugd en leven putten Vit verandering's wond're bron. H. v. Z.

Vers van 't Vat | 1955 | | pagina 12