ik zag.... voor mens en dier. Zonder die gastvrijheid zou het leven in de woestijn ten enenmale onmogelijk worden. Het is daarom dan ook niet zo verbazend, dat gastvrijheid één van de meest kenmerkende eigenschappen is van de Arabieren en bij elk bezoek, dat je bij een Arabier aflegt, krijg je onmid dellijk een kopje heerlijke Turkse koffie met een groot glas ijskoud water er bij, zelfs als je er helemaal geen behoefte aan hebt. Het zou een belediging zijn, om dit bewijs van gastvrijheid af te wijzen. De Arabier is Mohammedaan en wij, Christenen, zijn wel eens geneigd om een beetje op de Mohammedanen neer te kij ken. Geheel afgezien van godsdienstige overwegingen echter, geloof ik dat een nadere kennismaking met de Mohamme danen ons nog veel zou kunnen leren, want ik heb gemerkt, dat er uiterst sym pathieke lieden onder zijn, waarvoor wij alle achting kunnen hebben. Alleen, zij zijn anders dan wij. Voor een Arabier betekent een vrouw bij voorbeeld helemaal niets. Een vrouw bestaat om voor de man te zorgen en om de kleine kinderen groot te brengen. Meer niet. De vrouw is net als de koe van een boer, een stuk van zijn bezit. Het is ook niet geoorloofd, dat een vrouw zich aan andere mannen dan haar echtgenoot ver toont en daarom blijven de vrouwen altijd binnenshuis, doch wanneer zij de straat op moeten om een of andere reden (en dat is maar zelden, want de man doet de bood schappen) dan doet zij dit zwaar ge sluierd. Wanneer ik U zo vertel, dat die vrouw voor de man te vergelijken is met wat bij ons een koe is voor een boer, dan zijn wij allemaal geneigd om die vrouw vreselijk te beklagen. Toch is dat niet nodig. Toen ik voor het eerst in een zuiver Ara bische wereld verkeerde, heb ik mij afge vraagd, hoe een Arabier een vrouw kan leren kennen, met wie hij graag zou willen trouwen en ik stelde iemand, die in Arabië goed de weg weet, de vraag met de woor den: „Hoe kan je hier nu verliefd worden, als alle vrouwen, die je ziet, onzichtbaar zijn door de zware sluiers, die zij dragen." Ik werd een beetje uitgelachen om mijn onwetendheid, maar men vertelde mij, dat verliefdheden bij Arabieren onbeken de kwalen zijn, omdat Pa, wanneer zijn zoon ongeveer zes jaar is, eens gaat omzien naar een geschikte vrouw voor hem en die dan van één van zijn vrienden of kennis sen koopt. Dat meisje is dan meestal een jaar of 4 en de koop wordt gesloten met een soort handgeld, dat ook vaak bestaat uit een koe, een schaap, of iets dergelijks. Wanneer zoonlief tot wasdom is gekomen en een jaar of 17 is, dan wordt het huwe lijk voltooid, doordat Pa naar a.s. schoon papa gaat en de rest van de bedongen koopsom betaalt en het dochtertje mee neemt naar zijn huis als geschenk voor zijn zoon. Daarmede is het huwelijk voltrokken en zodra de jongeman voldoende geld ver dient om een eigen huis te kunnen bou wen, vormt hij een eigen harem. Een vrouw is dus een kostbaar bezit en er zijn talloze Arabieren, die nooit zo wel varend worden, dat zij zich de weelde van een vrouw kunnen veroorloven en juist omdat die vrouw zo'n kostbaar bezit is, wordt zij zeer goed behandeld. Ook in Nederland vindt men wel boeren, die beter voor hun vee zorgen, dan voor hun vrouw en dat geldt bij de Arabieren natuurlijk ook; toch zijn de Arabische vrouwen heus niet zo heel erg te beklagen, te meer niet omdat zij niet beter weten en deze gang van zaken volkomen normaal vinden. Bovendien hebben de vrouwen in Arabië een zeer grote zeggenschap op hun terrein: de opvoeding en het huishouden. Deze regeling en vele andere worden door de Islam voorgeschreven en men gelooft dat dit de enig juiste weg is, omdat Allah dit nu eenmaal zo wil en omdat het door Mohammed zo is vastgelegd. Wij zijn nog wel eens geneigd te denken, dat alle Arabieren verscheidene vrouwen hebben, omdat volgens de Koran het heb ben van vier vrouwen is goedgekeurd. In de praktijk is het echter een grote zeld zaamheid, omdat het nu eenmaal een veel te kostbare grap is om meer dan één vrouw aan te schaffen en te onderhouden. Een andere zaak is, dat Allah het de ge lovigen verboden heeft om alcohol te drinken anders dan om gezondheidsrede nen. De Arabier drinkt dus geen bier en het zal U misschien verbazen, dat ik mij niettemin naar Arabische landen heb moeten begeven, wat toch met geen ander doel kon zijn dan bier te verkopen. De reden is eenvoudig. Onder de woestij nen van het Midden-Oosten zitten enorme hoeveelheden olie en begrijpelijkerwijze zijn vele Engelse en Amerikaanse olie maatschappijen hier op afgekomen om die olievelden te exploiteren. Het is het per soneel van deze oliemaatschappijen, dat in de zengende hitte van de woestijn moet werken en leven en dat op zijn tijd een glaasje bier bijzonder goed kan gebruiken. Het zal niemand verbazen, dat dus ook in de woestijn het Heineken's bier popu lair is. PLOOIJ de voetbalwedstrijd Ingenieurs—Inkoop-Te- kenkamercombinatie, gespeeld op Woensdag avond 11 Mei op het Neptunusterrein. Al direct na de aftrap begonnen de inge nieurs, versterkt door de heren Burger, v. Wijk en Vernteule, een geweldige druk uit te oefenen op het doel van hun tegenstanders, maar doelman Riesmeyer wist zijn doel kra nig schoon te houden. Een snelle uitval van de geel-blauwe I.T.C. daarentegen, leverde na tien minuten door Piena een doelpunt op. Het spel golfde daarna heen en weer, maar de I.T.C. wist door een prachtig doelpunt, wederom van Piena, de voorsprong tot 2—0 te vergroten. Ondanks de hevige aanval len van de ingenieurs tot scoren komen en zelfs wisten de geel-blauwen een derde doelpunt te maken, toen Kop keeper Hafkamp kansloos pas seerde. Zo kwam tegen de ver wachting in de rust met een 3—0 voorsprong voor de Inkoop-Teken kamercombinatie. Direct na de hervatting zetten de ingenieurs hun offensief voort en nu had men meer geluk. Door doelpunten van Pot en Burger (2 x) werd het al spoedig 3-3. Kort hierop werd door scheidsrechter Blaauw konden dezen niet aan de I.T.C. een strafschop toegekend, we gens ongeoorloofd aanvallen. Willemsen maakte geen fout en schoot de bal onhoud baar voor Weis, die hiervoor speciaal de plaats van de keeper had ingenomen, in de linkerbenedenhoek. Van een zwak moment in de verdediging maakte Vermeule gebruik; met een prachtig schot maakte hij de stand weer gelijk. Fel werd er nu door beide ploegen op winst gespeeld. Weer was het de I.T.C., die door een doelpunt van Kop de leiding nam, maar toch zou zij niet met de overwinning gaan strijken, want vijf minuten voor het einde wist Bur ger met een hard schot voor de wit-zwarte ingenieurs de gelijkmaker te scoren. En met deze 5—5-stand, waarmee een ieder tevreden was, kwam het einde. A. J. S.

Vers van 't Vat | 1955 | | pagina 11