Ivoren wachters 7n onze Nederlandse brouwerijen zijn speciale „schou wers?' aangesteld, die alle flessen controleren op even tuele ongerechtigheden. Ook in Soerabaja geschiedt uiteraard een dergelijke con trole, alleen zijn hel daar geen stoere manspersonen, die er voor zorgen, doch charmante Indonesische meisjes. Eigenlijk wel zo romantisch, vindt U niet? We zouden niet alléén vanwege deze charmante jongedames best eens een kijkje willen nemen bij de Heineken's Indonesische. We zijn niet ie lui om daar eens een repor tage te verzorgen Een van de, de geneeskunde het meest zorg barende verschijnselen van deze eeuw is het toenemend tandbederf bij de „cultuurmens". Hoewel de oorzaak er van nog niet is gevonden staat wel vast, dat hier sprake is van een complex van oorzaken. Het is een bekend feit, dat er bij som mige primitief levende volken weinig tandbederf is. Eskimo's, die nog als eski mo leven, zijn er een voorbeeld van. Maar ook is gebleken, dat wanneer deze eskimo's terecht komen in een, wat wij noemen, beschaafde maatschappij en zij gaan leven volgens de gewoonten van de „beschaafde mens", ook bun gebitten een prooi worden van tandbederf. Als oorzaken van tandbederf zijn te noe men, erfelijkheid, groeibeschadigingen, voedingsgewoonten en onvoldoende ge bitsverzorging. Zoals er families zijn met platvoeten, slechte ogen of een wipneus, zo is ook de weerstand van het gebit te gen uitwendige schadelijke invloeden voor een deel afhankelijk van aangebo ren factoren. Deze factor is nauwelijks beïnvloedbaar. Men kan tenslotte moei lijk van een jonge man verwachten, dat bij het meisje zijner keuze en haar fami lie eerst in de mond kijkt voor bij baar ten huwelijk vraagt. Als men in aanmer king neemt, dat slechts 2% van de vol wassenen over een gaaf gebit beschikt is bet bovendien duidelijk, dat de jongeman onder die omstandigheden een vlotte kans zou maken vrijgezel te blijven. Daar bet gebit al voor de geboorte wordt aangelegd is bet van het grootste belang, dat de aanstaande moeder vitamine D en wat extra kalk gebruikt. Over de waarde van fluor voor het zich goed ontwikkelen van het gebit zijn de acten nog niet gesloten. Zoals dat zo vaak gaat is bet enthousiasme, dat eerst fel oplaaide bij bet vernemen van de resultaten van het fluoriseren van drink water, weer wat aan het zakken. Het wachten is nu op bet resultaat van een aantal uiterst belangwekkende proefne mingen, die onder andere ook in ons land worden genomen. Het niet voldoende kauwen is een van de belangrijkste oorzaken van het tand bederf. De mens van deze tijd beeft geen tijd meer om te kauwen, hij heeft veel te veel haast om daarvoor de tijd te ne men. Hieraan wordt de bereiding van het voedsel aangepast; een biefstuk moet je kunnen zuigen, groentes worden zo gaar gekookt, dat ze na drie kaakbewe- gingen geruisloos doorgeslikt kunnen worden. De hele voeding is slap, gaar en bijna vloeibaar, zodat het gebit nauwe lijks behoeft te worden gebruikt. Overal in de natuur ziet men, dat die lichaams delen, die niet worden gebruikt verdwij nen en men kan zich afvragen of bet toenemend tandbederf het begin is van 3en ontwikkeling, die uiteindelijk leidt naar bet verdwijnen van het gebit. De bouw van het gebit is zodanig, dat bet zichzelf reinigt tijdens bet kauwen. Hieraan schrijft men de goede gebitten van eskimo's toe, die niet alleen bij bet prepareren van zeehondenhuiden bun gebit gebruiken bij bet hanteren van die buiden, maar die bovendien gedroogd vlees, dat zo taai als leer is, plegen te eten. Die reinigende werking van bet kauwen kan alleen tot zijn reclit komen bij een goed gevormd gebit, waarbij de onder- en bovenkaak goed op elkaar sluiten. Het is dan ook van het grootste belang naar een goede vorm te streven en eventuele misvormingen, zoals die bijvoorbeeld door duimzuigen kunnen ontstaan, tijdig te laten corrigeren. Nu spreekt bet vanzelf, dat deze voe dingsgewoonten een tot op zekere hoogte vaststaande situatie vormen. Men kan wel enigermate aan de belangen van een gezond gebit tegemoetkomen door bij voorbeeld veel rauwe groentes en bruin brood te eten, maar zoolleer eten ook de tandartsen niet en wij moeten dus trach ten tegemoet te komen aan de noodzake lijkheid bet gebit op andere wijze dan de natuurlijke te reinigen. Deze tegemoetkoming is het tandenpoet sen. Dit is de reden waarom eskimo's en sommige negerstammen bun tanden niet behoeven te poetsen om een mooi gebit te behouden en waarom wij dat wel moe ten doen. Het is ook de reden waarom tabakspruimers vaak zulke goede gebit ten hebben zonder dat er ooit een tan denborstel aan te pas komt. Het poetsen van het gebit is dus te beschouwen als een aanvullende noodmaatregel, die erop gericht is de schade die wij door slecht te kauwen veroorzaken, voorzover mo gelijk, te verkleinen. Bij bet poetsen moet bet tandvlees over de tand been gepoetst worden. De boven tanden dus van boven naar beneden, de ondertanden van beneden naar boven. Dit is zeer belangrijk omdat men anders de cementlaag van de wortel bloot bor stelt en de elementen los gaan staan. Mis schien nog belangrijker dan het borste len is bet spoelen, want hiermede wor den de losgeborstelde deeltjes voedsel, die door chemische omzettingen schade kunnen toebrengen aan het tandemail, verwijderd. Het is nu ook duidelijk, dat, wil het borstelen enig effect hebben, het moet gebeuren na de maaltijden. Vooral voor bet naar bed gaan is het belangrijk om dat anders gedurende die hele nachte lijke periode, waarin niet wordt ge kauwd de tanden en kiezen worden be laagd door de vijand. Niets is dan ook meer te veroordelen dan bet naar bed sturen van kinderen met een snoepje in de mond. Het spreekt vanzelf, dat een geregelde controle van de tandarts van het groot ste belang is. Hij kan kleine gaatjes direct vullen en voorkomen, dat bet kwaad van bet bederf om zich heen grijpt. G. S. SOETERS.

Vers van 't Vat | 1954 | | pagina 6