Eén van Gouda's glories is de Plateelbakkerij en Pijpenfabriek Zenith, van het familiebedrijf P. J. van der WantAzn. De zevende generatie, vertegenwoordigd door de heer O. A. van der Want, staat ons te woord als we speciaal voor deze gelegenheid naar Gouda gekomen zijn. Doel van ons bezoek is meer te weten te komen over de manier waar op een tegeltableau ontworpen en vervaardigd wordt, zodat wij u kunnen inwijden in het oude ambacht. Cadeau van G.G.N. De Gedistilleerd Groep Nederland heeft namelijk een handelspromotie ontwik keld voor de Nederlandse slijters. Bij aankoop van een bepaald kwantum ge- distilleerdprodukten ontvangt hij een met deze produkten verweven cadeau: een tegeltableau van zes of twaalf tegels (respectievelijk 50 x 35 en 50 x 65 cm) met voorstellingen van een oude jene verstokerij, een fustenwand, gerste aren, jeneverbessen en andere met je never verband houdende figuraties. En het bijzondere ervan is bovendien, dat de naam van de slijter met de hand op het tegeltableau wordt geschilderd. tienduizend mensen, de helft van de be volking, hun bestaan in dit ambacht. De pijpenindustrie maakte een woelige tijd door, met vele dieptepunten. In 1920 werd dan ook begonnen met de ver vaardiging van aardewerk, en met suc ces. In 1922 heeft het sieraardewerk de in belangrijkheid afgenomen pijpenfa- bricage overvleugeld. Distilleerderij De heer Van der Want vertelt: ,,De tegel fabriek levert ons een halffabrikaat, har de, wit-stenen tegels. Deze zijn één keer gebakken en nog poreus. In dit stadium wordt de tegel gedecoreerd." In ons geval is eerst een studie gemaakt Met de hand wordt de naam van de slijter (of in dit geval van Tap en Schap) op de tegel geschilderd. van het onderwerp. De ontwerpers van Zenith brachten bijvoorbeeld een be zoek aan het Hulstkamp museum in Rotterdam, dat als inspiratiebron gold voor de oude distilleerderij op de tegel tjes. Zeefdruk Van der Want: ,,De decoraties worden via een zeefdruksysteem op de tegeltjes overgebracht: Het zijdegaas van de zeefdruk wordt dichtgesmeerd met lichtgevoelige lak. Hierop komt de voor stelling diapositief. Daarna wordt het geheel belicht, waardoor de lak hard wordt, behalve op de plaats waar de Pas nadat de tegel geglazuurd en in de oven geweest is, krijgt hij z'n warm-gianzende ui terlijk. voorstelling zit. Hier kan de lak met een waterstraal weggespoten worden, waar door je gaten in het gaas krijgt; met een rakel* wordt daar de verf doorheen ge duwd, en de voorstelling staat op de te gel. Glazuur De tegeltjes van het tableau zijn uitge voerd in twee kleuren bruin, het hele proces moet dus nog een keer herhaald worden. Het prachtige, warm-glanzende uiterlijk wordt bereikt door de glazuur- laag. Deze bestaat uit glasdeeltjes, die tijdens verhitting in de oven (1100-C0)! smelten, waardoor je een soort glasfilter over de tegeltjes krijgt. De naam van de slijter wordt in het laat ste stadium op de tegeltjes geschilderd. Kwantum Vanaf begin januari zijn de vertegen woordigers van de G.G.N. op stap met een voorbeeld van het prachtig uitge voerde tegeltableau. Dat deze unieke actie bij de Neder landse slijters aanslaat, blijkt uit het feit dat er eind januari al bijna 1000 tableaux verkocht waren. De actie loopt tot 13 april a.s. rakel: mes van staal, koper of rubber voor het afstrijken van verf. Aardewerk Zenith is van oorsprong een pijpenfa briek, in 1749 opgericht door Pieter van der Want. In deze glorietijd van de Goudse pijpenindustrie vonden zo'n Een uitgebreide studie ging aan het ontwerp vooraf. Drie verschillende stadia: De witte, nog po reuze tegel (links); na één drukgang (rechts) en voordat de tegel geglazuurd kan worden (onder). 12

Heineken - Tap en Schap | 1979 | | pagina 12