Schiltigheim, gelegen ten noorden van Straatsburg, met op de voorgrond de l'Espé- rance brouwerij. V.l.n.r. de heren F. Palaz, drs. A J. de Roy, directeur Divisie Internationaal, drs. G. van Schaik, lid van de raad van bestuur en de heer P. Delizee op het terrein van de brouwerij in Schiltigheim. Groeiende produktie De nieuwe wegen opengelegd door de uitvindingen van Pasteur, leidden naar betrouwbare koelsystemen en nieuwe salles de brassage, of brouwhuizen, voor de Elzasser brouwerijen. L'Espé- rance en Mutzig en hun toekomstige partners behielden hun plaats onder de vooraanstaande brouwers. De produktie nam steeds meer toe. In 1932 had het Mutzig bedrijf de produktie zelfs vervier voudigd. Nu geeft de nieuwe bottelarij bij l'Espé- rance, bemand door een gezamenlijk team van enthousiast samenwerkende Mutzig en Ancre mensen, een hoogte punt aan in dit proces van technologi sche vooruitgang en het volgen van be ter uitgekiende produktiemethoden. Erkenning van de betekenis van de nieuwe bottelarij werd in september 1977 duidelijk bewezen, toen het jaar lijkse congres van Franse groothande laren in dranken in Schiltigheim werd gehouden. Op dat tijdstip bestond de ruimte uit niet veel meer dan muren en een dak om de wind en de regen buiten te houden. Maar met tafels en stoelen opgesteld op de kale betonnen vloer diende zij als ruime feestzaal voor de duizend congresdeelnemers, die met een speciale trein vanaf het Centraal station Straatsburg regelrecht naar het terrein waren gebracht. Waar toen de gasten zaten, strekt zich nu de nieuwe bottelcolonne uit over een lengte van 160 meter. Deze kan per uur 80.000 flessen bier vullen. De colonne is men het bier nog steeds als Ancre. De Mutzig brouwerij, die in de stad van die naam gevestigd is, een paar kilome ter ten westen van Straatsburg, is ver antwoordelijk voor de gehele produktie van vatbier. De l'Espérance brouwerij in Schiltig heim, pal ten noorden van Straatsburg, is geheel bestemd voor flessenbier, ge produceerd in een prachtige nieuwe bottelarij, die in april in gebruik werd genomen. De geschiedenis van deze goed uitge ruste, moderne onderneming grijpt ver terug in het verleden Want ofschoon zij minder dan tien jaar geleden ontstond, werd de groep gevormd door een sa mengaan van vier, reeds lang bestaande brouwerijen: Perle en l'Espérance in Schiltigheim; Colmar (zelf ontstaan door fusie van drie kleine brouwerijen in de jaren dertig); en Mutzig, opgericht in het begin van de 19e eeuw de eerste brouwers ook gespecialiseerd waren in azijn! Zo is het het ook gegaan met Antoine Wagner, tonnelier (kuiper), over-overgrootvader van de heer Roland Wagner, nu lid van de directie van AL- BRA In het midden van de negentiende eeuw was het Mutzig bedrijf gegroeid van een éénmansbedrijfje tot een pro- duktie-eenheid, die behoorde tot de beste van die tijd. De nieuwe bottelarij van de l'Espérance brouwerij in Schiltigheim. Vele generaties En in feite kan gezegd worden dat AL- BRA via deze ondernemingen haar oor sprong vindt in de achttiende eeuw, want in 1746 richtte een lid van de familie Hatt de naam vertegenwoordigt negen generaties van brouwers de Espéran- ce brouwerij op. Vanaf die tijd ging de firma gestadig vooruit, waarbij de leiding overging van vader op zoon op klein zoon enzovoort, tot in de 20e eeuw, en deze gang van zaken is kenmerkend voor het ontwikkelingspatroon in de brouwerij-industrie in het algemeen. Het begon meestal met een pionier, een geëerde naam opgetekend in de hogere regionen van de familiestamboom, die een poging waagde om bier te brouwen, het goed genoeg vond om zijn vrienden aan te bieden, en weldra een zaak be gon. Vaak hingen de resultaten van het toeval af want oprichting vond plaats lang voordat Pasteur microbiologie in voerde bij het brouwen en het is intri gerend om te ontdekken, dat velen van Zoals verscheidene zusterbedrijven verkeerden zowel de onderneming van Hatt als die van Wagner in de positie om voordeel te kunnen trekken van de technologische vorderingen die het ont staan van de bierindustrie teweeg brachten. 21

Heineken - Tap en Schap | 1978 | | pagina 21